Volt, aki dublőröket fogadott fel, mások házi készítésű szerkezetekkel próbáltak puskázni a kínai egyetemi felvételin.
A kínai központi televízió (CCTV) keddi riportjában egy, a közép-kínai Honan tartományban felfedezett visszaélésre mutatott rá. Itt egy jól szervezett banda jó eredményeket felmutató egyetemistákat toborzott, hogy gazdag és kiváló kapcsolatokkal rendelkező helyi családok gyerekei helyett megírják a felvételi feladatsorokat. A vizsgáztatókat és a hivatalnokokat is lefizették, akik így nem jelentették a személycserét.
A vizsgázó egyetemisták ujjlenyomatukat is "meghamisították", az ellenőrzést egy - a regisztrált vizsgázó ujjlenyomatát rögzítő műanyag lapocska ujjra helyezésével kerülték meg - számol be trükkről a riport. A csalás ugyanakkor a vizsgákon készült videofelvételeken egyértelműen kimutatható.
A CCTV szerint a vizsgaközpontok diákonként akár 70 ezer jüant (2,5 millió forint) is kaptak, a fő vizsgáztatók juttatása ebből a 20 ezer jüant (720 ezer forint) is elérte, ez az átlagos havi fizetés négyszerese. A tesztet megíró egyetemisták a vizsga előtt ötezer jüant (180 ezer forint) kaptak. Attól függően, milyen színvonalú egyetemre sikerült bejuttatniuk a diákokat, bérük akár az 50 ezer jüant (1,8 millió forint) is elérte.
Az egyetemistákat nem Honan, hanem a szomszédos Hopej tartományból toborozták, a hirdetéseket egyetemi kampuszok mellékhelyiségeiben helyezték el. A jelentkezőkkel próbatesztet írattak, és a legjobb eredményt felmutatókat "alkalmazták". Közülük a hatóságok eddig mintegy 130 főt azonosítottak.
A "dublőrök" felbérlése csak az egyik csalási technika a diákok által rettegett, többnapos egyetemi felvételi vizsgán. Az internetet bejárt rendőrségi felvételek a kémfilmekből ismert berendezéseket mutatnak be, így tollba vagy órába rejtett minikamerát, pólóba rejtett adatátviteli rendszert, fülbe illeszthető, órával összekötött miniatűr mikrofont.
Hogy a mindent eldöntő felvételi vizsgákon elejét vegyék a csalásnak, több iskola detektoros kapukat, ujjlenyomat-ellenőrző rendszert szerelt fel, de erdő közepébe "kihelyezett" vizsgázásról is lehetett olvasni a kínai sajtóban.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|