Kiderült, miért lépett fel olyan drasztikusan Balog Zoltán erőforrás-miniszter, aki megvonta a Paulay Alapítványi Középiskolától a jogot, hogy az intézményben bárki idén érettségit tegyen. Az egyik diák hamis érettségivel próbált felvételizni a felsőoktatásba - írja a hvg.hu.
A tavalyi, botrányos érettségi vizsga után az oktatásért felelős miniszter két évre megvonta az érettségiztetés jogát a Paulay Alapítványi Középiskolától, ám most kiderült, nem csak a kormányhivatal, de az Oktatási Hivatal (OH) is feljelentést tett a rendőrségen az érettségi után - írja a hvg.hu.
A lappal az Oktatási Hivatal azt közölte, "a felsőoktatási felvételi eljárásban felhasznált hamis tartalmú érettségi bizonyítvány miatt élt feljelentéssel az intézményben 2016-ban érettségi vizsgát tett tanulóval szemben."
Ha ugyanis valaki hamis érettségivel szeretne továbbtanulni, könnyen lebukhat. "Az OH az adott évben a felsőoktatási felvételi eljárásban a felvételiző által benyújtott érettségi dokumentum fénymásolatokon szerepelő adatokat összehasonlítja az Oktatási Hivatal által vezetett központi érettségi nyilvántartásban megtalálható adatokkal" - írták a hvg.hu-nak.
Ha eltérés van az érettségi dokumentumok és a nyilvántartásban található adatok között, az OH megkeresi a dokumentumot kiállító intézményt. Az intézmény a rendelkezésére álló törzslapot és a vizsgázóhoz kapcsolódó egyéb dokumentumokat megvizsgálja, és megállapítja, hogy a vizsgázó milyen érettségi eredményeket szerzett, és erről írásban tájékoztatja az OH-t. "Amennyiben az intézményi tájékoztatás alapján hamisítás gyanúja merül fel, az OH hivatalból feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen" - közölte az Oktatási Hivatal.
Sokan ígérnek az interneten hamis érettségi bizonyítványokat akár több százezer forintért, ám az Oktatási Hivatal szerint a központi nyilvántartáshoz már nem férnek hozzá a hamisítók. Az interneten rengeteg helyen árulnak hamis érettségit - írja a vs.hu. A lap több olyan hirdetést is talált, ahol akár már 140 ezer forintért is kínálnak papírt.