Csütörtökön a fizikával folytatódik a tavaszi érettségi szezon: középszinten 3918-an, emelt szinten 1399-en vizsgáznak. Milyen feladatok fordulhatnak elő? Lehet-e használni a függvénytáblázatot? Íme, a legfontosabb tudnivalók. Kövessétek csütörtökön az eduline-t, nálunk minden információt megtaláltok - holnap délben jövünk a középszintű írásbeli nem hivatalos, szaktanárok által kidolgozott megoldásával.
A fizikaérettségi középszinten 120 perces, a feladatlap egy - 20 kérdésből álló - feleletválasztós kérdéssort és négy összetett feladatot tartalmaz, amelyek közül a vizsgázóknak hármat kell megoldaniuk, az időt tetszés szerint oszthatják be. A rövid kérdésekkel 40, az összetett feladatokkal összesen 50 pontot lehet szerezni.
A középszintű fizikaérettségi hivatalos megoldása
Az emelt szintű feladatsor hivatalos megoldása
A fizikaérettségi első részének nem hivatalos, szaktanár által javasolt megoldása
A középszintű fizikaérettségi második részének nem hivatalos megoldása
Az emelt szintű írásbeli 240 perces, három részből áll: az első részben 15 feleletválasztásos kérdést kapnak a diákok (30 pont), a másodikban egy esszé megírása a feladat (23 pont), míg a harmadik részben négy összetett feladatot kell megoldani (47 pont). Itt is a diákok dönthetnek, milyen sorrendben oldják meg a feladatokat.
Az írásbeli 25-25 százaléka a mechanika és az elektromágnesesség, 20-20 százaléka a hőtan és az atomfizika-magfizika, 10 százaléka pedig a gravitáció és a csillagászat témaköréhez kapcsolódik.
Az érettségizők függvénytáblázatot, illetve szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet használhatnak, ezeket magukkal kell vinniük a vizsgára.
Milyen témaköröket kaptak a diákok 2011-ben és 2012-ben?
A 2011-es tavaszi középszintű fizikaérettségin radioaktivitásról, az ősrobbanásról, energiatakarékos izzókról és az üstökösök mozgásáról szóló kérdés is szerepelt a feladatsorban. Tavaly a radioaktív atommagok, a sebesség és a menetidő, a fotonok és az áramkörök voltak az összetett feladatok témái.