Hányan jelentkeztek idén orvosi, fogorvosi és gyógyszerészképzésre, ápolónak vagy éppen dietetikusnak? Mutatjuk a legnépszerűbb orvos- és egészségtudományi szakokat és a 2022-es felvételi ponthatárait.
Idén több mint háromezren jelentkeztek általános orvosi képzésre, fogorvosnak 1383-an, gyógyszerésznek 1248-an készülnek. Nem volt könnyű dolguk, ezeken a szakokon ugyanis két tárgyból – biológiából és kémiából vagy fizikából – is emelt szintű érettségit kell tenni, ráadásul az állami ösztöndíjas hely megszerzéséhez el kell érni az előzetes ponthatárokat is.
Itt van a 2022-es ponthatárok teljes listája
Az általános orvosin és a fogorvosi képzésen 380-nál húzták meg az előzetes ponthatárt, a gyógyszerészképzésen 360-nál. Ennél végül magasabb ponthatárok születtek.
Általános orvos (nappali, állami ösztöndíjas)
- Semmelweis Egyetem: 441
- Debreceni Egyetem: 415
- Szegedi Tudományegyetem: 418
- Pécsi Tudományegyetem: 415
Fogorvosi (nappali, állami ösztöndíjas)
- Semmelweis Egyetem: 428
- Debreceni Egyetem: 415
- Szegedi Tudományegyetem: 403
- Pécsi Tudományegyetem: 403
Gyógyszerész (nappali, állami ösztöndíjas)
- Semmelweis Egyetem: 362
- Debreceni Egyetem: 383
- Szegedi Tudományegyetem: 360
- Pécsi Tudományegyetem: 367
Önköltséges formára csak néhányan jelentkeztek – nem véletlenül, ezek ugyanis a magyar felsőoktatás legdrágább képzései. Az általános orvosi és a fogorvosi szakért félévente 1 350 ezer forintot, a gyógyszerészképzésért 800 ezer forintot kell fizetni szemeszterenként.
Ápolás és betegellátás: az ötödik legnépszerűbb alapszak
A 2022-es felvételin az ápolás és betegellátás az ötödik legnépszerűbb alapszak – ezt választják azok is, akik diplomás ápolóként szeretnének dolgozni, de azok is, akik például dietetikusként, védőnőként, mentőtisztként, gyógytornászként-fizioterapeutaként szeretnének dolgozni.
Ápolás és betegellátás (nappali, állami ösztöndíjas):
- DE: 330 (gyógytornász)
- SE: 398 (dietetikus)
- PTE: 323 (mentőtiszt)