Mutatjuk, mi vár rátok a nyelvi érettségi utolsó feladatában, illetve abban is segítünk, mire kell figyelnetek a megoldás során.
Középszinten a nyelvi érettségik 180 percig, emelt szinten 240 percig tartanak. Ez alatt mindkét szinten négy feladatlapot kell megoldanotok: egy olvasott szöveg értése, egy nyelvhelyesség, egy hallott szöveg értése és egy íráskészség feladatsort. Az olvasott szövegre középszinten 60, a nyelvhelyességre 30 percetek lesz. Ezt egy 15 perces szünet követi, ami után jön a 30 perces hallott szöveg értése és a 60 perces íráskészség. Emelt szinten 70, 50, 30 és 90 perc lesz a feladatokra.
Az utolsó írásbeli vizsgarészben, az íráskészséget mérik, itt két szöveget kell megírnotok. Középszinten egy rövidebb (80-100 szó) és egy hosszabb (100-120 szó) szöveget, emelt szinten pedig szintén egy rövidebb (120-150 szó) és egy hosszabb (200-250 szó) terjedelmű szöveget várnak tőletek. Arról, hogy mennyivel lehet a megengedett szószám felett vagy alatt teljesíteni angolból, ha nem szeretnétek pontokat veszíteni, itt írtunk korábban.
Mit várnak el tőletek a különböző szinteken?
A középszintű angolérettségin azt mérik, képesek vagytok-e ismert, köznapi témákról írni és véleményt megfogalmazni, tudjátok-e a meglévő szókincseteket megfelelően használni, képesek vagytok-e a szöveget megfelelően felépíteni és tagolni, megtaláljátok-e a megfelelő sítlust, hangnemet. Továbbá nézik, hogy az adott szövegfajta formai sajátosságainak megfelelően írjatok, illetve az egyszerű nyelvtani szerkezeteket, nyelvi fordulatokat és a helyesírási szabályokat biztonsággal alkalmazzátok.
Az íráskészséget mérő feladatoknál a következő szövegfajtákat kell létrehozni középszinten:
- rövid, személyes jellegű közlés (pl. üzenet, naplóbejegyzés, blogbejegyzés)
- internetes hozzászólás,
- e-mail,
- meghívó,
- magánjellegű vagy intézménynek szóló levél.
Emelt szinten már fontos, hogy a megadott témákat általános nézőpontból is tudjátok tárgyalni, rendszerezetten érveljetek, a nyelvi eszközöket változatosan használjátok, a nyelvtani struktúrákat, valamint a helyesírás szabályait rendszerszerű hibák nélkül, nagy biztonsággal alkalmazzátok. Természetesen itt is fontosak a formai követelmények és a hangnem is.
Ezen a szinten is hasonló szövegfajták fordulhatnak elő, mint középen:
- magánjellegű vagy intézménynek szóló levél,
- e-mail,
- blogbejegyzés,
- internetes hozzászólás,
- olvasói levél,
- cikk (diák)újság számára.
Hogyan értékelnek?
Az első és második feladat értékelési szempontjai eltérőek. A középszintű angolérettségi első, rövidebb feladatnál három dolgot értékelnek: a feladat teljesítése és a szöveg hosszúsága, szókincs és kifejezésmód, valamint a nyelvhelyesség és helyesírás.
A második, hosszabb terjedelmű feladatnál öt kritérium alapján szerezhettek max. 22 pontot:
- a feladat teljesítése, a megadott szempontok követése,
- hangnem, az olvasóban keltett benyomás,
- szövegalkotás,
- szókincs és kifejezésmód,
- nyelvhelyesség és helyesírás.
Az emelt szintű vizsga első és második feladatában is ugyanazokat a szempontokat nézik, mint a középszint második feladatánál, annyi eltéréssel, hogy a második feladatnál a hangnemet és az olvasóban keltett benyomást nem pontozzák.
Szótárt is lehet használni
A nyelvi érettséginél egyedül az íráskészség feladatoknál használhattok egy- vagy kétnyelvű szótárat. Ez azonban csak akkor tud segíteni, ha tudjátok használni és nem a vizsgán találkoztok vele először.
Ahogyan azt korábban az értékelésnél már leírtuk, ebben a feladatsorban a nyelvhelyességet és helyesírást is pontozzák, így érdemes kikeresnetek azokat a szavakat, amelyekben nem vagytok biztosak. Fontos, hogy a vizsga többi részében - az olvasott- és a hallás utáni szövegértést mérő vizsgarészekben - a válaszokat csak tartalmi szempontok alapján értékelik. A nyelvtani és a helyesírási hibákat csak akkor veszik figyelembe, ha azok a válasz érthetőségét akadályozzák. A nyelvhelyességi vizsgarészben viszont csak a nyelvtanilag és helyesírási szempontból hibátlan válaszokat fogadják el. A brit és amerikai helyesírást a megoldókulcs általában figyelembe veszi, ennek értelmében pl. a realise és a realize is helyes megoldás.
De a szótár abban is hasznotokra válhat, hogy a szintnek megfelelő szókincset használjatok. Arra azonban figyeljetek, hogy ne az éles vizsgán kezdjetek el kísérletezni olyan szavakkal, amelyeket még sosem hallottatok, mert így beleeshettek abba a hibába, hogy rosszul használjátok, vagy nem megfelelően ragozzátok őket.
Extra tipp
Az íráskészséget mérő feladatok megírása során érdemes piszkozatot készítenetek, hogy ne a vizsgalapot firkáljátok össze és nyilazzátok tele. De arra figyeljetek, nehogy kifussatok a rendelkezésre álló időből és ne tudjátok átmásolni a feladatlapra. Illetve minden esetben, mielőtt véglegesítitek az irományotokat, olvassátok át mégegyszer, hogy az esetleges helyesírási hibákat kiszűrjétek és ellenőrizzétek, valamint azt is nézzétek meg, minden irányító szempontot megfelelő részletességgel dolgoztatok-e ki.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|