Hány pontot érnek az érettségi eredmények a 2019-es felsőoktatási felvételin? Milyen tantárgyak eredményeit kell figyelembe venni? Itt vannak a legfontosabb szabályok.
Maximum 500 pont – ennyit szerezhettek a 2019-es felsőoktatási felvételin tanulmányi és érettségi eredményeitekkel és egyéb teljesítménnyel (például nyelvvizsgával, emelt szintű érettségivel, szakképesítéssel, versenyeredményekkel). A középiskolai érdemjegyeitekkel, valamint az érettségi vizsgák átlageredményével maximum 100+100 pontot gyűjthetnek.
Az érettségi bizonyítványban szereplő vizsgaeredményekkel – a négy kötelező és egy szabadon választható tárgy százalékos eredményének átlagával – kell számolni. Azok a jelentkezők, akik a kétszintű érettségi rendszer bevezetése előtt vizsgáztak, az érettségi bizonyítványukban szereplő jegyeket a következőképpen válthatják át: a 2005 előtt tett vizsgák középszintű érettséginek számítanak, a jeles 100, a jó 79, a közepes 59, az elégséges 39 százalékos eredménynek felel meg.Ebben az esetben a pontszámítási szabályokról itt olvashattok el mindent. Abban az esetben, ha az érettségi bizonyítványotokban ötnél kevesebb vizsgatárgy szerepel, az átlag megállapítása során csak ezeket kell figyelembe venni.
Az érettségi pontok kiszámításakor csak annak a két érettségi vizsgának a százalékos eredményével kell kalkulálni, amely a kiválasztott alap- vagy osztatlan szakon kötelező vagy választható. Tárgyanként maximum 100 pontot lehet szerezni (vagyis a 100 százalékos eredmény 100 pontot ér, a 73 százalékos 73 pontot és így tovább), összesen 200 pontot. A pontszám független attól, hogy a két tárgyból tett érettségi közép- vagy emelt szintű. Ha egy felvételiző az adott képzésen választható tárgyak közül többől is érettségit tett, a két legjobb eredményűvel kell számolni.
Mi történik, ha valaki diplomásként felvételizik és hogyan számolják a régi, 2005 előtt megszerzett érettségik eredményeit? Iránytű azoknak, akik évekkel ezelőtt érettségiztek, most pedig egyetemre, főiskolára felvételiznének.