szerző:
Eduline

Ma este hozzák nyilvánosságra a 2013-as felvételi ponthatárokat: milyen szakokon lesz elég a 240 pont? Tényleg 55 ezer állami ösztöndíjas hallgató kezdheti meg tanulmányait szeptemberben? Mi lesz az új felsőoktatási szakképzéssel? Ezek a 2013-as felvételi nagy kérdései.

A 2011-es Pont Ott Parti a Millenárison

Elég lesz-e a 240 pont?

A legtöbb alap- és osztatlan szakon, illetve felsőoktatási szakképzésen az kezdheti meg támogatott formában a tanulmányait, aki eléri a 240-es minimumponthatárt, és belefér az intézményi kapacitásba. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ennyi pont már elég az állami ösztöndíjhoz: ha egy szakra például ötven fő kerülhet be, de százan jelentkeztek, és ötvenedik jelentkezőnek 390 pontja van, akkor az lesz a ponthatár. Az összes 2012-es ponthatárt itt nézhetitek meg. A 2013-as ponthatárokat - a ponthatárhúzás után - itt találjátok majd.

Itt találjátok a 2013-as felvételi összes ponthatárát

Hányan kerülhetnek be egyetemre, főiskolára?

A budapesti egyetemek kapacitásszámaititt, a vidéki intézményekét pedigitt nézhetitek meg. A legnépszerűbb szakok kapacitásszámait itt, a társadalomtudományi képzésekét itt, a műszaki szakokét itt, az informatikai képzésekét pedig itt találjátok. A két szám a szak minimális, illetve maximális hallgatói létszámát jelzi.

A mesterszakokra intézményenként határozzák meg a ponthatárokat: az egyetemek, főiskolák dönthetnek arról, az egyes szakok között hogyan osztják szét az állami ösztöndíjas férőhelyeket. A keretszámokat itt találjátok.

Változik-e a 16 szak ponthatára?

Tizenhat szakon - köztük az összes gazdasági képzésen, a kommunikáció és médiatudomány és a nemzetközi tanulmányok alapszakon, illetve az osztatlan jogászképzésen - a kormány eredetileg nem hiretett állami ösztöndíjas helyeket, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája azonban januárban abban állapodott meg, hogy központilag határozzák meg az állami ösztöndíjas képzés ponthatárát: aki ezt eléri, szeptembertől ingyen tanulhat.

A megállapodás része volt az is, hogy a tizenhat szakon a jelentkezők 15-20 százaléka állami ösztöndíjas helyet kap. A magas ponthatárok mellett erre több alapképzésen kicsi az esély, így elképzelhető, hogy a ponthatárokon változtatni kell majd.

Kommunikáció- és médiatudomány alapszakra, állami ösztöndíjas képzésre például 470 ponttal lehet bekerülni: ez magasabb az összes tavalyi ponthatárnál. Azok azonban, akik gazdasági szakokra felvételiztek, mindenképpen jobban járnak, mint a tavalyi jelentkezők: akkor ugyanis az alkalmazott közgazdaságtan, a gazdaságelemzés és a közszolgálati szak kivételével egyik gazdasági képzés sem kapott állami támogatást.

Ponthatárok a 16 szakon

Alkalmazott közgazdaságtan: 465

Andragógia: 445

Emberi erőforrások: 460

Gazdálkodási és menedzsment: 460

Gazdaságelemzés: 465

Igazságügyi igazgatási: 435

Jogász: 465

Kereskedelem és marketing: 460

Kommunikáció és médiatudomány: 470

Közszolgálati: 440

Munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 425

Nemzetközi gazdálkodás: 460

Nemzetközi tanulmányok: 465

Pénzügy  és számvitel: 460

Turizmus-vendéglátás: 465

Üzleti szakoktató: 440

Meglesz az 55 ezer felvételiző?

A kormány ígérete szerint szeptemberben legalább 55 ezren kezdhetik meg tanulmányaikat állami ösztöndíjas formában. Az idén összesen 95 445-en jelentkeztek egyetemre, főiskolára (2011-ben még 141 ezren, tavaly pedig 110 ezren): állami ösztöndíjas képzésre 83 569-en felvételiztek. Nappali alap- vagy osztatlan képzésre 60 267-en, mesterképzésre pedig 19 298-an jelentkeztek.

Az, hogy meglesz-e a kormányzat által ígért hallgatói létszám, attól is függ, tényleg változtatnak-e a tizenhat szak ponthatárain: ezekre a képzésekre jelentkezett az állami ösztöndíjas képzésre felvételizők negyede, összesen 23 504 diák.

Mi lesz a felsőoktatási szakképzéssel?

2013 szeptemberétől a felsőfokú szakképzést a felsőoktatási szakképzés váltja fel: ilyen képzést mostantól csak egyetemek, főiskolák indíthatnak. Diploma továbbra sem jár a képzés végén, de ha a hallgatók ugyanazon a szakterületen jelentkeznek alap- vagy osztatlan képzésre, a megszerzett kreditek 75 százalékát beszámítják. A minimumponthatár itt 200 pont.

A felsőoktatási szakképzésre jelentkezők száma így is drasztikusan visszaesett: míg 2012-ben 7534-en jelöltek meg első helyen valamilyen felsőfokú szakképzést, az idén csak 3660-an. A felsőoktatási szakképzések listáját és a legfontosabb tudnivalókat itt találjátok.