Az új tanévben bármikor átállhatnak online oktatásra az iskolákban
Érdekes részlet került a nemrég megjelent tanév rendjébe: bármikor elrendelhetnek online oktatást a 2022/23-as tanévben.
Érdekes részlet került a nemrég megjelent tanév rendjébe: bármikor elrendelhetnek online oktatást a 2022/23-as tanévben.
Erről Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt szombaton, és már az erre vonatkozó rendelet is megjelent.
Annak ellenére, hogy még javában tart a nyári szünet, sűrű hét volt július utolsó hete az oktatásban: eltörölték az egyetemi nyelvvizsga-követelményeket, átalakul az egyetemi felvételi rendszer, elindult a pótfelvételi és megjelent a hónapok óta várt tanév rendje is. Összeszedtük a legfontosabb eseményeket és döntéseket.
Bár a pótfelvételin még jó néhány hallgató bejuthat a képzésekre, az már most biztos, hogy nem hemzsegnek majd tanárszakos hallgatók az egyetemeken szeptembertől. Sok szakpárt el sem tudnak indítani az alacsony jelentkezői létszám miatt.
Komoly pedagógushiánnyal küzdenek az óvodák, a közszféra állásportálján pénteken például 1015 óvónői álláshirdetést találtunk. Az idei felvételi statisztikák ráadásul ijesztő jövőt festenek: a bolognai rendszer bevezetése, vagyis 2006 óta még soha nem volt olyan alacsony a felvett hallgatók száma az óvodapedagógus szakon, mint idén.
A tanári szakokra lassan lasszóval kell fogni a felvételizőket – legalábbis ez derül ki a statisztikákból. Az utóbbi évek legalacsonyabb hallgatói létszámát hozta a 2022-es általános felvételi a pedagógusképzéseken.
A budaörsi Kesjár Csaba Általános Iskola hat tanár távozik, ezt maga az igazgató közölte.
Meglepő, főleg azokban az intézményekben, ahol az igazgatójelölt egyedüli pályázóként indult.
A rendvédelmi dolgozók bére emelkedett, az oktatásban dolgozók is várják a "normális" bérrendezést - a két szektor ugyanis ugyanazon minisztérium alá tartozik.
Több óvoda és iskola egyszerre négy-öt, sőt akár hét-nyolc pedagógust keres a közigállás.gov.hu-n, Facebook-csoportokban és más álláskereső portálokon, annyian távoztak a tanév végén. Van, aki nyugdíjba ment, mások iskolát váltanak, és olyan is akad, aki más területen helyezkedik el.
Alig egy nap alatt bejárta a netet a Vajk-sziget Általános Iskola álláshirdetése - technikatanárt keresnek.
Van, aki huszonöt, mások négy év után elégelte meg az alacsony tanári fizetést és a „kommunista időket idéző” rendszert.
Jelenleg is több ezer pedagógust keresnek az iskolák és az óvodák, a betöltetlen állások száma a tanév vége óta csak emelkedett. Sok iskola már nem csak a közszféra állásportálján próbálja megtalálni a leendő tanárokat a tanévkezdésig: felpörögtek a Facebook-posztok, állásportálok és az alternatív megoldások.
Nem csak a tanári álláshirdetések száma nőtt tovább a napokban, egyre több óvodapedagógust és gyógypedagógust keresnek az óvodák, iskolák.
Franciaország a 1035 meghirdetett matematikatanári állásra 816 pedagógust tudnak felvenni - ez az adat jól mutatja, mennyit veszített népszerűségből a pedagóguspálya.
Az iskolák közel felében nincs pszichológusi státusz, pedig nagy szükség lenne szakemberekre - a hátrányos helyzetű diákokat oktató iskolákban különösen. A minisztérium szerint jól muzsikálnak a diákok mentális egészségét támogató iskolai programok.
Már a nyári szünet kezdete előtt több ezer tanári, tanítói és óvodapedagógusi állást hirdettek az iskolák és az óvodák, pár nap alatt azonban több száz újabb álláshirdetés került fel a közszféra állásportáljára.
Két év után felmondott a Magyar Gyula Kertészeti Technikum egyik tanára, mert úgy érezte, hogy „ez így nem mehet tovább” - mesélte el egy interjúban.
A gyógypedagógus-állások ötöde betöltetlen, a felvételizők száma pedig évek óta nem emelkedett túl sokat, a minisztérium szerint mégis eredményes az elmúlt 10 év.
A 2021/22-es tanév utolsó hetében sem maradtunk események, hírek nélkül: több ezer tanárt és tanítót keresnek az iskolák, Gulyás Gergely ismét beszélt a pedagógus-béremelésről, folytatódnak a középszintű szóbeli érettségik és kiderült, meddig használhatjátok a járvány alatt lejárt diákigazolványokat.