Komoly hiány van óvodapedagógusokból is, hiába az önkormányzati "bérkiegészítés"
Hiába magasabbak a bérek a fővárosban, mint Békés megyében, aki az oktatásban dolgozik, ugyanannyit keres - ez pedig komoly pedagógushiányt hoz magával Budapesten.
Hiába magasabbak a bérek a fővárosban, mint Békés megyében, aki az oktatásban dolgozik, ugyanannyit keres - ez pedig komoly pedagógushiányt hoz magával Budapesten.
Idén szeptembertől visszamehetnek az iskolákba a nyugdíjas pedagógusok tanítani külön engedély nélkül is – döntött a kormány a nyári szünet alatt. A köznevelésért felelős államtitkár szerint a „40 év munkaviszonnyal rendelkező hölgyek” nyugdíjba vonulása borította meg az oktatási rendszert.
A szülő szervezet szerint nincsen gyors és könnyű megoldás, de összeszedték, mit lehet tenni, és hogyan állhatnak ki a szülők a gyerekek érdekében. Szerintük enélkül a helyzet tovább romlik.
Magyarországon és Lengyelországban is hatalmas problémát okoz a tanárhiány, a pedagógusok mindkét országban sztrájkra készülnek.
Délután négykor kezdődött a Diákok a tanárokért csoport tüntetése a Bazilika előtt. Középiskolások, tanárok és szülők követelték a kormánytól, hogy emelje a pedagógusok bérét, adjon megoldást a tanárhiányra, teremtsen élhetőbb körülményeket az oktatásban, legyen "tanítható és tanulható" mennyiségű és minőségű a tananyag.
Szeptember 1-jén elindult a 2022/23-as tanév, de napokkal az évnyitó előtt még sok olyan iskola volt, ahol nem minden tantárgyhoz volt elegendő (szak)tanár. Megnéztük a számokat.
Idén ősszel indul először, és rögtön hét egyetem is meghirdette a Z-szakként emlegetett természettudomány-környezettan tanári képzést. Komoly reklámkampánnyal harangozták be az egyetemek az új képzést, de – úgy tűnik – hiába, a siralmas, 210 ezer forint körüli kezdő bér még mindig komoly visszatartó erő. Az ötéves tanári szakot az egész országban összesen tizenhárom hallgató kezdi majd el.
Lesz-e tanársztrájk, lesznek-e egyáltalán pedagógusok az iskolában, vagy lesz-e online oktatás - merülnek fel a kérdések a tanévkezdés előtt két nappal. Ezekre próbált meg válaszolni a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke.
Vannak olyan iskolák, ahol még mindig nem állt össze a 2022/23-as tanév órarendje, vagy éppen a tantárgyfelosztása, pedig csütörtökön kezdődik az újabb tanév.
Erről és a pedagógusutánpótlás kérdéséről Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár beszélt egy interjúban.
Az idei tanévkezdésnél sok szülő kénytelen szembesülni a drámai mértékű pedagógushiánnyal - írják közleményükben.
Szeptember 2-án Budapest belvárosában tartanak tanévnyitó tüntetést, emellett az ország összes diákját arra kérik, hogy viseljenek kockás inget az iskolai évnyitón, így vállalva szolidaritást a (még mindig) béremelésre váró tanárokkal – ilyen akciókkal készül az őszre a márciusban többezres demonstrációt szervező Diákok a Tanárokért csoport.
A tanári érdekképviseletek szerint a 2028-ra megemelkedő tanári bérekre várni már túl késő, az iskolák már az idei tanévre is „vészforgatókönyvekkel” készülnek.
Egy kezdő óvodapedagógus bére nem több, mint 210 ezer forint, így aztán nem csoda, hogy már most súlyos a hiány a szakemberekből – írja a Tanítanék Mozgalom.
A megbecsültség hiánya és az alacsony fizetés tanárhiányhoz vezet, de most kivételesen nem Magyarországról, hanem Ausztráliáról beszélünk. Ott hogyan kezelik a problémát?
Mivel a pedagógushiány az Egyesült Államokban is komoly méreteket öltött, a floridai oktatási tárca érdekes ötlettel állt elő.
Minden ötödik oktatási intézményben van olyan, aki pedagógusképesítés nélkül tanít, a szakszervezetek szerint több mint tízezer pedagógusra lenne szükség. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja azt mondta, ha következő sztrájktárgyaláson nem kapnak "látható" béremelésre ajánlatot a kormánytól, egészen biztos, hogy szeptember 1-től folytatni fogják a sztrájkot.
A tanárhiány világszerte problémákat okoz. De vajon miért, és miért pont most?
Nem csak Magyarországon, világszerte gondot okoz a tanárhiány kevesebb mint egy hónappal a tanévkezdés előtt. A problémát sok helyen képesítés nélküli "tanárok" és pedagógushallgatók alkalmazásával próbálják orvosolni, ez azonban inkább rontana, mintsem segítene a kialakult helyzeten.
A bíróságot is bejárta, de végül bíróságon kimondták: az iskola megsértette a jóhiszeműség, a tisztesség és az együttműködés elvét.