Egy óra sztrájkért másfél órányi bért vonnának le a tiltakozó tanároktól a tankerületek
Egy óra „mulasztásért” másfél órányi bért kell levonni a sztrájkoló pedagógusoktól – többek között ez áll abban a levélben, amely a Népszava birtokába jutott.
Egy óra „mulasztásért” másfél órányi bért kell levonni a sztrájkoló pedagógusoktól – többek között ez áll abban a levélben, amely a Népszava birtokába jutott.
Nem ért egyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a sztrájk időpontjában, az egyik októberben, a másik csak novemberben szervezne országos munkabeszüntetést.
A Tanítanék Mozgalom is csatlakozik a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által meghirdetett október 5-i sztrájkhoz.
A tanári szakszervezet országos választmánya szeptember 23-i ülésén döntött az akcióiról.
Megtelt kétségbeesett pedagógusoktól érkező levelekkel az egyik legnagyobb szakszervezet postaládája.
A strasbourgi bírósághoz fordult a sztrájkjog kiüresítése miatt a két nagy pedagógus-szakszervezet, ebben a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segíti őket.
Hosszú levelet kapott hétvégén a köznevelésért felelős államtitkár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetétől (PDSZ). Nemcsak a tankerületek fenyegető leveleiről, hanem a fizetésemelés és a 18 fokos iskolákról is kérdezték.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) tiltakozik a kormányzati fenyegetések ellen, és elkezdik szervezni a következő akcióikat.
Egyre több, korábban tiltakozó pedagógus osztja a levelet, amit tankerülettől kapott, és amiben az igazgató "rendkívüli felmentéssel" fenyegette meg őket, ha ismét megtagadják a munkát. Mindeközben a PDSZ arra kéri az érintetteket, ne írják alá a levelet.
A kérdőívet a Belügyminisztérium indította és arra kíváncsiak, mit gondolnak az érintettek a "köznevelés egyes kérdéseiről".
A pedagógusok többsége elégedetlen a kormány ajánlatával, sokan készen állnak a sztrájkra – ez derült ki abból a felmérésből, amelyet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete készített.
„Elsején kockás ing, másodikán tüntetés, és egyébként pedig munkabeszüntetés” – így foglalta össze a következő napok programját a két nagy pedagógus-szakszervezet és a kormány keddi tárgyalása után a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének országos választmányi tagja. Az újabb egyeztetés is sikertelenül zárult, semmiről nem állapodtak meg.
A „pályán maradó kollégák verejtékét” és a „pályaelhagyó kollégák könnyeit” vitte ajándékba Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárnak a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke. A két nagy pedagógus-szakszervezet vezetői együtt kedd délután újabb tárgyalásra érkeztek a Belügyminisztériumba, ám most nemcsak a béremelési követelésekről és a tanárhiányról lesz szó: garanciát kérnek arra, hogy lesz fedezet az iskolák működtetésére.
Vannak, akik sztrájkolni fognak, mások inkább a polgári engedetlenséget választják.
Augusztus 30-án újra tárgyal a kormánnyal a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete közös sztrájkbizottsága.
Erről és a pedagógusutánpótlás kérdéséről Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár beszélt egy interjúban.
Az új tanév kezdete előtt még egyszer tárgyalóasztalhoz ül a két nagy pedagógus-szakszervezet és a kormány.
A tanári érdekképviseletek szerint a 2028-ra megemelkedő tanári bérekre várni már túl késő, az iskolák már az idei tanévre is „vészforgatókönyvekkel” készülnek.
Sikertelen volt a két nagy pedagógus-szakszervezet és a kormány újabb egyeztetése, ezért elkezdik előkészíteni a sztrájkot – derült ki a szerdai tárgyalás után. A szakszervezeti vezetők szerint nincs idő kivárni a „szép ígéretek megvalósulását”, a pedagógushiány ugyanis egyre súlyosabb.
Szerda délután újra tárgyal a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottsága a kormány képviselőivel. Ha nem kapnak konkrét, „érzékelhető” béremelési ajánlatot, a tanév nem a szokott rendben indul majd el.