A tapasztalat és a jártasság hiánya miatt a diákok kiszolgáltatottabbak a munka világában, mint a felnőttek, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium egy diákmunkára vonatkozó munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatót tett közzé a honlapján. Kigyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Néhány speciális esettől eltekintve csak az vállalhat diákmunkát, aki már betöltötte a 16. életévét, 18 éves kor alatt ugyanakkor ehhez a szülő írásos hozzájárulása szükséges - figyelmeztet a tájékoztatójában a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Mivel június 21-én véget ér a tanév és beindul a nyári diákmunkák szezonja, a minisztérium részletes tájékoztatót tett közzé az erre vonatkozó szabályokról.
Szerződés
A tájékoztatóban többek között felhívják a figyelmet arra, hogy a diákokkal kötött, írásba foglalt munkaszerződésnek tartalmaznia kell az alapbért és a munkakört, a munkaviszony időtartamával kapcsolatos konktérumok hiányában pedig az határozatlan idejűnek minősül.
Egyszerűsített foglalkoztatás során a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében ugyanazzal a munkáltatóval legfeljebb évi 120 napra, alkalmi munka esetében legfeljebb 5 egymást követő napra, egy hónapon belül legfeljebb 15 napra, éves szinten pedig legfeljebb 90 napra létesíthető jogviszony
- írják.
Hozzáteszik, hogy ebben az esetben nem kötelező a munkaszerződés írásba foglalása, ugyanakkor azt a munkavállaló kérheti.
Munkaidő
A diákmunkát vállaló fiatalok munkaideje nem lehet több, mint 16 éves kor alatt napi 6, 16 éves kor fölött pedig napi 8 óra. Éjszakai munkát nem végezhetnek, és rendkívüli munkaidő sem rendelhető el az esetükben.
Fizetés
Mivel a diákok esetében is érvényes a minimálbér és a garantált bérminimum, ezért egy napi 8 órát dolgozó diákot ugyanúgy legalább a minimálbér, vagyis bruttó 266 800 forint illet meg, középfokú végzettséget vagy szakképesítést igénylő munka esetén pedig legalább 326 000 forint, vagyis a garantált bérminimum.
Ezek az összeghatárok ugyanakkor egyszerűsített foglalkoztatás esetében nem érvényesek.
Biztonságos munkavégzés
"A munkáltatónak oktatás keretében kell gondoskodnia arról, hogy a diák rendelkezzen a biztonságos munkavégzéshez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekkel. A munkavégzés nem veszélyeztetheti a fiatalok egészségét, testi épségét és egészséges fejlődését, ezért a munkavédelmi oktatás tartalmának és minőségének különösen nagy jelentősége van a jellemzően kevés tapasztalattal rendelkező diák munkavállalók esetében" - írják.
A veszélyek és káresetek elkerülése érdekében a diákmunkások részére védőeszközöket kell biztosítani, a minisztérium szerint ugyanis a kockázatfelismerő képesség, a munkavédelmi tudatosság és a tapasztalat hiánya okozhat az esetükben baleseteket.