Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A koronavírus-járvány teljesen átformálta a munkaerőpiacot, ma már nem egyszerű munkaszervezési kérdés, hanem életvitel a home office, és már nem a kiskosztüm és a nyakkendő, hanem Zoom-meeting és felül ing-alul pizsama szett jut eszünkbe az állásinterjúkról. De milyen skillekre van szükségük a pályakezdőknek a feje tetejére állt munkaerőpiacon?
Az elmúlt bő másfél évben a járványhelyzet sok munkavállalót felszabadított a munkába járás terhe alól. Voltak, akik az így felszabadult időben inkább több pénzt kerestek. A korántsem egyedi jelenségről, a "párhuzamos munkahelyekről" a The Wall Street Journal is beszámolt. A hagyományos "másodállásokkal" szemben ezeket sokszor egy teljes állás mellé, akár hasonló területen és általában titokban vállalták be azok, akik úgy döntöttek, a délutáni szundikálás mellett másra is használják a home office-t. Nemcsak egy plusz fizetést nyertek: olyan skilleket is fejlesztettek - multitasking, önálló munkaszervezés, priorizálás -, amelyek jól jönnek a munkaerőpiacon.
Az ugyanis a feje tetejére állt az utóbbi másfél évben, a világjárvány kirobbanása óta átalakult a munkaszervezés, az álláskeresés, de még maguk a munkahelyek is. Mindez persze a pályakezdők helyzetére is hatással van – van, akinek informatikai ismereteit kell fejlesztenie, másoknak ahhoz kell hozzászokniuk, hogy otthon, a főnök figyelő tekintete nélkül is jól tudják beosztani a munkaidejüket.
Gyakornokok előnyben
„Elsőre meglepő lehet, de a járvány kirobbanása óta jóval több gyakornokot keresnek a cégek, sok helyen azokat a feladatokat, amiket eddig szakemberek végeztek, most egyetemista, főiskolás gyakornokok látnak el, akiknek a cégek nem hoznak létre külön pozíciót.
Munkaerőhiány van, de kevesebb a nyitott pozíció"
– mondja az Eduline-nak Istenes Viktória, a Tungsram toborzási specialistája. Sok cég kénytelen volt munkaköröket létrehozni még a megszorítások után megingott anyagi helyzetben is. Pályakezdőnek lenni ilyen szempontból most nehéz, kivéve, ha megvan a rugalmasság mind a két oldalon – mondja a szakértő –, akár a jogviszonnyal, munkaszerződéssel kapcsolatos feltételekben is. A cégeknek adózási és adminisztratív szempontból sokszor előnyösebb a gyakornoki pozíciók létrehozása, mint állandó munkatársak felvétele – így aki vállalja ezt a státuszt, előbb munkába állhat.
Home office és egyebek
„Megnyílt a piac, már nem akadály, ha valaki vidéki városból dolgozna egy fővárosi cégnél” – magyarázza a toborzási szakértő. Mivel egyre több vállalat állt át hibrid munkarendre, távmunkában olyanokat is fel tudnak venni, akik eddig a távolság miatt nem kapták meg az állást. „Így másik városból is lehet munkát vállalni. Ezzel elsősorban a munkavállalók spórolnak – bérletet, lakbért és időt. Külföldön már látják a távmunka árnyoldalát is, de szerencsére Magyarországon mi még nem tartunk itt” – utal Istenes Viktória a Google-re. A techcég nemrég azzal került be a hírekbe, hogy a „maradj otthon” időszakban hosszabb ideig otthonról dolgozó (vagy az Egyesült Államok olcsóbb régióiba költöző) alkalmazottaik fizetését esetleg csökkentené a cég, hiszen náluk nem kell az eddig a bérbe épített benzinpénzzel, tömegközlekedési és lakhatási támogatással számolniuk.
A home office elterjedése mindenesetre jól jön az egyetemistáknak és a pályakezdőknek is – a különböző HR-es felmérések szerint a home office-lehetőség, a rugalmas munkaidő eddig is sokat nyomott a latban, amikor a huszonévesek munkahelyet kerestek, a járvány miatt sok munkahelyen pedig még mindig nem ragaszkodnak a napi bejáráshoz. Pedig azzal mindenki tisztában van, hogy otthonról csak az tud hatékonyan dolgozni, akinek néhány extra skillje is van.
A munkahelyek még mindig az idegennyelv-tudást tartják az egyik legfontosabb készségnek, de arra is odafigyelnek, hogy a jelentkező csapatjátékos legyen, jól kommunikáljon, személyesen és írásban is, legalábbis ez derül ki a Profession.hu és az IBS egyik friss felméréséből. Ez utóbbira a Zoom-meetingek, a teamses munkaszervezés, az alapvetően írásban zajló mindennapi megbeszélések miatt minden korábbinál nagyobb szükség van. Ahogy némi technológiai tudásra is: a kutatást négy év után ismételték meg, az általános informatikai ismereteket ma már sokkal többen tartják fontosnak, mint a járvány előtt. Nem véletlenül, a pandémia miatt azoknak a - főleg irodai munkát végző - cégeknek is át kellett állniuk részben vagy egészben online működésre, amelyek eddig nem tették.
Mást keresnek a munkaadók?
Nem lettek mások az elvásárok, inkább azt mondanám, hogy most az is megtanulta ezeket a dolgokat, aki eddig nem tudta”
- mondja Istenes Viktória. Úgy látja, a cégek eddig is önálló munkaszervezésre képes kollégákat kerestek, legfeljebb ezt nem emelték ki külön az álláshirdetésekben. Mivel nem mindenki járványhullámtól járványhullámig tervez, az elvárások hosszú távon nem biztos, hogy átalakulnak – teszi hozzá a HR-szakértő. A munkahelyek többsége továbbra is azt várja a pályakezdőktől, amit korábban, de a tapasztalatok alapján az első pár hónapban könnyebben boldogulnak azok, akik ügyesebbek az önálló munkavégzésben, jobban be tudják osztani a feladataikat, és úgy tudnak csapatban együtt dolgozni, hogy a csapatmunkát online kell megszervezni.
A szakmai ismeretek mellett a soft skillek – az érzelmi intelligencia, az alkalmazkodó képesség, a visszajelzésre nyitottság, a megfelelő konfliktuskezelési és tárgyalási technikák ismerete, a képesség a csapatmunkára – a járványtól függetlenül egyre fontosabb szerepet játszanak a munkahelyeken. Persze a különböző szektorokban az elvárások is mások. A marketing területén a kreativitást, az értékesítésben és kereskedelemben a célorientáltságot, az informatikai munkakörökben a stressztűrést is keresik a munkaadók.
Mit visznek tovább az egyetemről a pályakezdők?
December elején arra kértünk benneteket, írjatok nekünk azokról a skillekről, képességekről, ismeretekről, amiket az egyetemen szereztetek meg – és amik jól jönnek a munkahelyen is.
A legtöbben az önálló munkaszervezést, időbeosztást említették, a vizsgaidőszakban komoly szervezőképesség kell ahhoz, hogy minden vizsgára fel tudjanak készülni a diákmunka, a gyakornoki munka és a házi dolgozatok mellett. Ez jól jött, amikor friss diplomásként hónapokig otthonról, gyakorlatilag egyedül kellett dolgozniuk.
Sokan említették a monotóniatűrést, a folyamatos tanulás és az óráról órára készülés hasonlít egy-egy sűrű munkanaphoz. Azok, akik jól bírták a terhelést az egyetemen, elmondásuk alapján jobban boldogultak a sokszor monoton munkában is. Több pályakezdő említette ezen felül azt, hogy az egyetemi projektek, ha nem is teljesen, de felkészítették őket a munkahelyi projektekre: a határidők betartására, a csapatmunkára és az eredmények prezentálására.