szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több tucat nemzetközi bölcsőde, óvoda és „babaangolt” kínáló nyelviskola közül válogathatnak azok a szülők, akik azt szeretnék, hogy a gyerekeik minél hamarabb elkezdjék a nyelvtanulást. De mikoris érdemes kezdeni?

Kids’ Kiosk International Nursery and Kindergarten, Plum Pudding International Kindergarten, Apple Tree Kindergarten and Nursery, Happy Kids International Kindergarten and Nursery – egymást érik a nemzetközi óvodák Budapest II. és XII. kerületében. Az egyik legnépszerűbb nemzetközi óvoda a II. kerületben működik, oldaluk szerint évek óta készítenek fel gyerekeket a magyar és a nemzetközi iskolai továbbtanulásra. A csoportok tényleg nemzetköziek, az óvodapedagógusok között angol és magyar anyanyelvűek is vannak, a gyerekek pedig 32 különböző országból származnak. A kommunikáció nyelve természetesen az angol, hetente kétszer azonban magyar nyelvi foglalkozásokat is tartanak.

Nem véletlen, hogy az elmúlt években több tucat „kétnyelvű” bölcsőde és óvoda nyílt Budapesten és a vidéki nagyvárosokban: egyre több szülő keres olyan helyet gyerekeinek, ahol minél hamarabb, akár már egy-másfél éves korban elkezdhetnek ismerkedni az angollal. Ezért több tízezer forintot is hajlandóak fizetni, a nemzetközi magánbölcsődékben minimum százezer forintos a havi „tandíj”, de az utóbbi időben több önkormányzati óvodában is indítottak angol, német vagy francia nyelvi programokat.

Miért "néma" a magyarok fele?

Érdemes-e már gyerekkorban elkezdeni a nyelvtanulást? Mire jó a „babaangol” és az „ovis német”? Milyen két tannyelvű iskolák működnek Budapesten, és milyen képzést kínálnak? Mennyibe kerül a nulláról eljutni a B2-es szintig? Ezeket a kérdéseket is megválaszoljuk a HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványában, amely a nyelvvizsga előtt állóknak is segít.

Hogy könnyebb legyen választani, összehasonlítottuk a legnépszerűbb vizsgatípusokat, megnéztük a feladatokat és az árakat, sőt még a szakmai és az online nyelvvizsgákat is. A HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványt keressétek az újságárusoknál vagy rendeljétek meg itt.

A legkisebbeknél nem nyelvtanulásról, hanem nyelvelsajátításról beszélünk – szögezi le Mészáros Szilvia, a Helen Doron Magyarország szakmai vezetője. Az oktatóközpont-hálózat négy kontinens 39 országában kínál foglalkozásokat különböző korú gyerekeknek, a pár hónapos csecsemőktől egészen az érettségizőkig. Meggyőződésük, hogy a gyerekek hatéves kor alatt gyakorlatilag bármilyen nyelvet el tudnak sajátítani, bármilyen hangképzésre képesek, hiszen saját anyanyelvükkel is ebben a korban ismerkednek meg.

A cél az, hogy anyanyelvi szinten tanuljanak meg angolul, és amikor felnőnek, kétnyelvűek legyenek”

– magyarázza Mészáros Szilvia, hozzátéve: tapasztalataik szerint, ha egy gyerek időben elkezdi az angolt, később azokkal a diákokkal vetekszik a tudása, akik külföldről költöztek Magyarországra. A Helen Doron-programokban részt vevők statisztikái azt mutatják, hogy akik egészen kicsi koruktól járnak angol nyelvi foglalkozásokra, 14 éves korukra középfokú, 16–17 évesen pedig felsőfokú nyelvvizsgát szereznek.  

A korai nyelvtanulás – pláne a babaangol – persze megosztó téma, nem véletlen, hogy számos szülői fórumon foglalkoznak azzal a kérdéssel, mikor érdemes elkezdeni a gyerekkel a nyelvoktatást. Mikor is érdemes kezdeni, és hogyan célszerű kipróbálni? Ezekre a kérdésekre is válaszolunk szakértők segítségével a HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványában.