szerző:
Eduline

Több mint kétszáz pedagógus tiltakozik a portfóliókészítés és a pedagógusminősítés jelenlegi rendszere ellen, az...

Több mint kétszáz pedagógus tiltakozik a portfóliókészítés és a pedagógusminősítés jelenlegi rendszere ellen, az erről szóló közleményt ismert tanárok - például Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, Pethőné Nagy Csilla és Bihari Péter tankönyvszerző - is aláírták. A köznevelési államtitkárság adatai szerint azonban a 25 ezer érintett tanár, tanító és óvodapedagógus harmada már regisztrált a portfóliófeltöltő felületre. Jó eszköz a tanárok munkájának értékeléséhez a portfólió? Az eduline olvasóinak kommentjeiből válogattunk.

Persze megint a politika. Amikor valakinek nem tetszik valami, akkor az politika.. Nekem más a meglátásom: igenis szükséges valamiféle minősítés a tanárokkal szemben, inkább maga a módszer kifogásolható. Azok a tanárok, akik életpályát tévesztettek és alkalmatlanok pedagógusnak, így legalább felszínre kerülhetnek, szóval van jó oldala is.

Engem az zavar nagyon a portfoliómizériában, hogy olyanok kerülhetnek az első körös kiváltságosok közzé, akiknek szerencséjük volt, mert az iskolavezetés kegyeltjei körében voltak, és el tudtak menni a közoktatásvezetői képzésre. Én a kezdetektől évről évre jeleztem ilyen szándékomat, de minden alkalommal lepattintottak, hogy most ő vagy ő megy. (Iskolaigazgatói igazolást is elfogadnak szakvizsga helyett?) Ráadásul ezen kollégák közül nagyon sokan a kötelező óraszámon felül semmilyen pluszt nem vállaltak eddig. Úgy látszik, ismét kiváltságosak lettek.

Már egy hónapja a készítésén kínlódok. Amikor agyszívottan hazamegyek (hiszen azért a 32 óra nem egy leányálom), pihenés helyett ezen a francos vackon görcsölök. Természetesen 50 évesen maga a kivitelezés az egyik leglassabban haladó folyamat. Mivel minden energiám erre pazarlom, lassan betegszabin fogok kikötni. Milyen eszement gondolhatta azt, hogy ez még belefér a munka melletti elfoglaltságunkba?

Az a céljuk, hogy a pedagóguspályát "átláthatóvá, kiszámíthatóvá, biztonságossá" tegyék. Ez szerintem kevéssé sikerült, eltűnt az eddigi tervezhetőség. Az van a végrehajtási rendeletben, hogy a miniszter a minősítési keretszámot a pedagógus minősítő vizsgák és a minősítési eljárások lebonyolításához az adott évben rendelkezésre álló személyi és tárgyi feltételek, valamint a központi költségvetési keret biztosította lehetőségek figyelembevételével határozza meg. Meg az is, hogy kutatótanár fokozatba az összes köznevelési intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatottak legfeljebb egy százaléka sorolható be. Tehát semmi törvényi garancia nincs arra, hogy valaki a jelentkezését követően X éven belül minősítésre kerül. A pedagógus II-ig úgy-ahogy kiszámítható az előmenetel, de utána ha valaki befektet félmillió forintot (tandíj, utazás, szállás) a szakvizsgájába, akkor semmi nem garantálja, hogy az megtérülő beruházás lesz. Lehet, hogy 15 évig nem kerül sor a minősítésére, mert a központi költségvetési keret nem teszi lehetővé. Ha meg már elérte az egy százalékot a kutatótanárok aránya, akkor a törvény éppen azt mondja, hogy míg ők nyugdíjba nem mennek, addig lehetsz bármilyen kiváló, nem kerülhet sor a minősítésedre.

22 évvel ezelőtt igaz volt, hogy a jó pedagógusoké volt a pálya… ma már nem így van. De ezen a portfólión nem derül ki semmi. Még az sem, hogy a vizsgáztató alkalmatlan pedagógusként vizsgáztató.

Mi a teendő, ha az intézményvezető nem támogatja az előrelépésemet? Az indoka: "felesleges portfóliót készítened a pedagógus 2-höz, mert mire rád kerülhetne a sor, addigra már nem lesz 10 éved hátra a nyugdíjig. Inkább a fiatalokat fogom támogatni"

Ki a bánat fog ilyen életpályamodell esetén tanárnak menni? Ahol a diplomáját két év után alkalmatlanság miatt egy bizottság elveheti? Ahol rendszeresen molesztálják, bizonyítania kell szakértelmét, miközben a tanulni egyre kevésbé hajlandó diákság és az ezeréves merev tanmenetek közti szakadékban kínlódik ?

Szomorú, hogy a pedagógiai asszisztens nem kapott egy fillér fizetésemelést sem, pedig ő is a gyerekekkel foglalkozik. Az sem baj, hogy már 12 éve nem volt fizetésemelés?

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!