Többek között kérdeztek a súlytalanságról és arról, hogy a kémia jobb megismerését hogyan tudják elősegíteni a fent végzett kutatások.
Lehetőségük volt az idei OKTV-n első helyezett diákoknak ZOOM beszélgetésen keresztül egy-egy kérdést feltenni Kapunak – számolt be róla a közmédia.
Az egyik kérdés a súlytalanságra irányult, amelyre reagálva az úrhajós elmondta, hogy ebben az állapotban lebegni és megszokni azt, hogy gyakorlatilag „minden irányban lehet minden”, eleinte szokatlan. Ami a tájékozódást illeti, fel kell ismerni bizonyos mintázatokat és akkor egészen könnyen lehet az állomáson belül mozogni.
Egy másik kérdezőt pedig az érdekelte, hogy a fent végzett kutatások mennyire segítik a kémia jobb megismerését. Kapu Tibor elmondta, hogy bár a jelenlegi kísérletek főleg a biológia és fizika terén mozognak egy korábbi misszió során viszont a kristálytan területén születtek eredmények. Abban a kutatásban fehérjéket kristályosítottak az űrben, amelyek később a gyógyszergyártásban hasznosulhatnak.
Ilyen magyar kutatásokat végeznek Kapu Tiborék az űrben
A ZOOM-bejelentkezés során Kapu elmesélte azt is, hogy számos állat- és növényfaj járt már az űrállomáson, jelenleg pedig búzát és retket próbálnak fent termeszteni. Beszélt egy másik kísérletről is, bemutatta azt a dobozt, amelyben jelenleg muslicák nőnek, azért, hogy végül a DNS-üket megvizsgálják. Ezen kívül még olyan egzotikusabb állatok is jártak már az ISS fedélzetén, mint például a skorpió, de korábban pókokkal is kísérleteztek.
Arra is rákérdeztek a diákok, hogy hogyan állítanak elő oxigént az űrállomáson a mindennapi élethez. Ehhez pedig vízre van szükség, ugyanis az űrállomáson vizet kell bontsanak elektrolízissel az oxigén kinyeréséhez.
„Itt, a világűrben semmi nem adott az emberi élethez. Se oxigén, se víz, tényleg gyakorlatilag a napfény az egyetlen, amit tudnék mondani. Úgyhogy minden, ami a mi életünkhöz itt szükséges, azt nekünk vagy elő kell állítanunk, vagy föl kell hozni”
– mondta a kutatóűrhajós.