szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Versenysport, külföldre költözés vagy rosszabb esetben tartós betegség – csak néhány olyan helyzet, amikor érdemes egyéni munkarendet igényelni az Oktatási Hivatalnál. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Ha nem technikumba vagy szakképző iskolába jártok, akkor június 15-ig az Oktatási Hivatalnál (OH) igényelhetitek, hogy ha a következő tanévet egyéni munkarendben szeretnétek teljesíteni.

„Ha a tanuló egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és a tanuló fejlődése, tanulmányainak eredményes folytatása és befejezése szempontjából előnyös, a tankötelezettség teljesítése céljából határozott időre egyéni munkarend kérelmezhető " - olvasható az OH tájékoztatójában.

Vagyis ha például

  • élsportolók vagytok és délelőtt is vannak edzéseitek, rendszeresen utaztok edzőtáborokra, nemzetközi versenyekre,
  • ha külföldre költözik a családotok, de az itthoni tanulmányaitokat sem szeretnétek elhanyagolni,
  • vagy rosszabb esetben olyan tartós betegségetek van, amikor szinte kivitelezhetetlen a rendszeres iskolába járás, akkor élhettek ezzel a lehetőséggel.

Ha az egyéni munkarend mellett döntötök, akkor azt jó, ha tudjátok, hogy minden tantárgyból osztályozó vizsgát kell tennetek, nincsen olyan, hogy valamelyik tárgyból felmentenek benneteket.

 

Osztályozó vizsga félévente

Az Oktatási Hivatal szerint van arra is lehetőségeket, hogy ha az órák többségén részt tudtok venni, csak bizonyos órákra nem mennétek be, hogy részleges látogatás alóli felmentést kérjetek az igazgatótól. Ebben az esetben csak azokból a tárgyakból kell osztályozó vizsgát tennetek, amikre nem tudtatok bejárni.

Osztályozó vizsgát, ha nem külföldön éltek, félévkor és év végén kell tennetek, amire egyedül, a szüleitek vagy magántanár segítségével tudtok felkészülni. Annyi könnyebbségetek van, hogy ha az igazgatóval külön egyeztettek, akkor egyes tárgyakból, ha meg tudjátok tenni, akkor bemehettek órára.

Ha SNI-sek vagy BTMN-esek vagytok, akkor az OH tájékoztatása szerint „a tanuló neveléséről és oktatásáról, felkészítéséről, osztályzatainak megállapításáról, az ehhez szükséges pedagógusokról a szakértői véleményben foglaltak szerint az iskola köteles gondoskodni.”

Ha a szakképzésben technikumban vagy szakképző iskolába tanultok, akkor az egyéni munkarend iránti kérelmeteket az iskolaigazgatónak kell beadnotok, és ebben az esetben ő adja meg az engedélyt.

Milyen papírokat kell beküldeni az Oktatási Hivatalnak?

Vagy a szüleitek ügyfélkapuján keresztül vagy postán keresztül le kell adnotok egy kérelmet, amit innen tudtok letölteni. Ha postán adjátok fel, akkor érdemes ajánlott levélként feladnotok az Oktatási Hivatal, Budapest 1981 címre.

A kérelemben legyen benne:

  • a nevetek, születési helyetek és időtök, anyukátok lánykori neve, oktatási azonosítótok, lakcímetek, tartózkodási helyeket (ha eltér a lakcímtől)
  • melyik évfolyamon tanultok
  • melyik iskolában tanultok (az intézmény OM azonosítója és címe is kell)
  • ha kiskorúak vagytok, akkor valamelyik szülő neve, levelezési címe, e-mail címe, telefonszáma
  • az egyéni munkarend kérelmezett időtartama
  • néhány mondatos indoklás, hogy miért szeretnétek egyéni munkarendet kérni
  • büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat arról, hogy a kérelmező szülő a kérelmet a szülői felügyeletet gyakorló másik szülő egyetértésével nyújtja be vagy nem szerezhető be a másik szülő aláírása vagy nyilatkozat arról, hogy a szülői felügyeleti jogot csak a kérelmező gyakorolja
  • dátum, aláírás

A kérelem mellé csatolnotok kell:

  • ha versenysportolók vagytok, a sportegyesületi igazolást, edzések időpontját, versenyek gyakoriságát
  • ha BTMN- vagy SNI-kódotok van, a Pedagógiai Szakszolgálat által kiállított szakértői véleményt, mely szerint egyéni munkarendben folytathatjátok tanulmányaitokat.
  • ha tartós betegek vagytok vagy tartós gyógykezelésben vesztek részt, a szakorvosi véleményt.

Ha nem kaptok hiánypótlást, akkor az Oktatási Hivatal 8 napon belül értesít bennetek a döntésről. Ha hiánypótlást kérnek, akkor 60 napon belül kapjátok meg a határozatot.