Bár jóval több napjuk van, mint egy átlagos munkavállalónak, nem vehetik ki őket akármikor.
50 nap alapszabadságból mindössze 7 napról rendelkezhetnek a pedagógusok saját maguk; a többit meghatározott időpontban kell kivenniük; az őszi, téli, tavaszi és nyári szünetben. 15 napról pedig a munkáltatójuk rendelkezhet
- a nevelési-oktatási intézmény tevékenységi körébe tartozó nevelés, oktatás, gyermekfelügyelet, a pedagógiai szakszolgálati intézmény tevékenységi körébe tartozó pedagógiai szakszolgálati tevékenység céljából,
- továbbképzés, foglalkoztatást elősegítő képzés céljából,
- ha a pedagógus szabadságát részben vagy egészben a szorgalmi időben, óvodapedagógus esetében – a július 1-jétől augusztus 31-éig tartó időszak kivételével – a nevelési évben adják ki.
De arra a 7 napra is vonatkoznak szabályok, amikről a pedagógusok saját maguk dönthetnek. A státusztörvény szerint ugyanis ezeket legalább öt munkanappal korábban kell bejelenteni, továbbá a PDSZ szerint a szabadság igénybevételének igényét írásban érdemes közölni az igazgatóval.
"Azért jobb ezt írásban tenni, hogy legyen nyoma, legyen egyértelmű, hogy mikor igényelted a szabadságot, mert vita esetén ennek bizonyítása fontos. Az évi hét munkanap szabadság igénybevételét tehát nem kérelmezni kell, hanem bejelenteni. A szabadság igénybevételét nem kell megindokolni, mert ez egy törvényben biztosított jog" - írta korábban ezzel kapcsolatban a honlapján a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
Arra a kérdésre, hogy a szabadság igénybevételét megtagadhatja-e az igazgató, ebben a cikkünkben válaszolunk: