A telefont az ügyfélszolgálat nem veszi fel, az elektronikus megkeresésünkre válaszul ugyanazt küldték el, amit napokkal ezelőtt a szülők is megkaptak egy körüzenetben. Több mint két hete nem működik a Szülői KRÉTA egyes mobilkészülékeken, a helyreállásának időpontjáról pedig semmit sem tudni.
Továbbra is százával kapjuk a szülői jelzéseket arról, hogy már több mint két hete nem működik a diákok elektronikus naplója, vagyis a KRÉTA alkalmazás az iOS rendszerű telefonkészülékeken.
A hibával kapcsolatban a KRÉTA azt a tájékoztatást küldte a szülőknek, hogy "a KRÉTA Szülőknek IOS alkalmazás legújabb verziójának közzétételét az Apple jóváhagyási folyamata – számunkra is tisztázatlan okokból – több mint 10 napja késlelteti. A KRÉTA Tanulóknak iPhone alkalmazás valamint az Androidos szülői és tanulói alkalmazások – az esetlegesen szükséges frissítések letöltése után - továbbra is zavartalanul használhatók. Az iOS KRÉTA Szülőknek alkalmazás frissítésének megjelenéséig javasoljuk a web-es felület használatát az iPhone eszközzel rendelkező felhasználóinknak."
Szerkesztőségünk szerdán több telefonszámon is megpróbált kapcsolatba lépni a KRÉTA ügyfélszolgálatával, hogy arról érdeklődjünk
- mikor várható az alkalmazás helyreállása?
- mit tud tenni az a szülő, aki nem rendelkezik asztali számítógéppel vagy laptoppal, hogy hozzáférjen a webes felülethez?
Hívásainkat az ügyfélszolgálat nem fogadta, elektronikus megkeresésünkre ugyanazt az e-mailt küldték el, amit korábban a szülőknek.
Kihez tartozik?
Elektronikus úton az Oktatási Hivatalhoz érkezett megkeresésére tájékoztatjuk, hogy a KRÉTA rendszert nem a Hivatal üzemelteti, így az Ön által feltett kérdésben nem illetékes
- válaszolta az OH a KRÉTA hibákkal kapcsolatban küldött hétfői megkeresésünkre.
A KRÉTA egy informatikai cég, az eKréta Informatikai Zrt. kezelésében áll. Ennek tulajdonosa Fauszt Zoltán, akiről korábban az Átlátszó megírta, hogy 2000-2014 között az egykori felsőoktatási államtitkár, későbbi miniszter, Palkovics László üzlettársa volt, és egyébként az ő tulajdonába tartozik a felsőoktatási intézmények által használt Neptun is.
Fauszt érdekeltségeihez az Átlátszó szerint "ömlik a pénz." Az elmúlt években több tízmilliárd forintos közbeszerzéseket nyertek, a Neptunért a felsőoktatási intézmények évi több százmillió forintot fizetnek, a KRÉTA pedig 2015-ben lett egyeduralkodó az elekrontikus naplók "piacán." Az állami fenntartású iskolákban ugyanis kötelező ezt használni, de a tanév elején az óvodákban is bevezették. A működése azonban sem a Neptunnak, sem a KRÉTÁnak nem zökkenőmentes. Korábban mindkét rendszert feltörték, adatok szivárogtak ki és kerültek fel a DarkWebre.
Mivel a KRÉTA az állammal kötött szerződést ahhoz, hogy az állami iskolákban használják, ezért az ezzel kapcsolatos ügyek feltételezhetően a Belügyminisztériumhoz tartoznak. Kérdéseinket a Belügyminisztériumnak is elküldük, amennyiben válaszolnak, frissítjük cikkünket.