szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Káoszba torkollott a 2025-ös középiskolai felvételi eljárás, miután annak ellenére, hogy a Klebelsberg Központ szerint a minimumponthatár csak ajánlás, az ideiglenes felvételi jegyzékek nyilvánosságra hozása után mégis számos intézmény úgy módosította a diákok sorrendjét, hogy azok, akik nem érték el a megfogalmazott ajánlást (de egyébként az iskola felvételi rendszere szerint bekerülhettek volna), a nevük mellé egy "E" betűt kaptak, a jelentkezésüket tehát elutasították.

Az Eduline szerkesztősége március 24-én értesült arról, hogy több budapesti állami gimnázium március 21-én pénteken délután vagy rosszabb esetben március 24-én hétfőn módosította az ideiglenes felvételi listáját. Automatikusan elutasították azokat a diákokat, akik a központi írásbelin nem érték el az előírt ajánlott minimumpontszámot. Ez az

  • általános tanrendű gimnáziumok esetében 50,
  • nyelvi előkészítők esetében 60,
  • hat- és nyolcosztályos gimnáziumokban 70 pont.

"A Klebelsberg Központ ajánlást fogalmazott meg a középiskolai felvétellel kapcsolatban annak érdekében, hogy a gimnáziumi felvételik során a teljesítmény figyelembevétele érvényesüljön, hogy minden tanuló a képességeinek legmegfelelőbb középiskolában folytathassa a tanulmányait. A felvételi pontszámok meghatározásánál a hatályos jogszabályokat kell betartania az iskoláknak. De szeretnénk jelezni, hogy a gimnáziumok jó része már korábban meghatározott minimum felvételi pontszámot" - írta akkor a megkeresésünkre a KK, ami úgy tűnik, tartja magát ahhoz, hogy a minimumponthatár betartása csak ajánlás.

A szülők és diákok által tapasztaltak azonban teljesen másra utalnak. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a honlapján megosztotta két szülő levelét. Az egyikben az érintett azt írja; " több száz ember előtt mondták el nyílt napon, hogy az iskola nem veszi figyelembe az 50 pontot, nyugodtan vigyük a gyereket." Utólag azonban mégis módosítottak az ideiglenes felvételi jegyzéken.

„Én, mint egy szülő érdeklődnék, hogy ilyet lehet csinálni, hogy visszamenőlegesen módosítanak a felvételi feltételeken? Most valóban feltehetően több ezer vagy tízezer gyereket ki akar a kormány rakni a gimnáziumi továbbtanulásból, mert nem ért el 50 pontot?”

- írta egy másik szülő.

Mit lehet tenni?

A honlapján a PDSZ azt írja, amennyiben a felvételi döntés nem a felvételi tájékoztatóban meghirdetett feltételek szerint történik, azt a döntés közlésétől számított 15 napon belül megtámadhatja a jelentkező és jogorvoslattal élhet.

Ennek folyamatáról az alábbi cikkünkben olvashattok: