szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Izgultok, hogy 4,5-re vagy 3,6-ra megkapjátok-e a jobb jegyet a tanév végén? Összegyűjtöttük ezzel kapcsolatban a legfontosabb tudnivalókat.

Az idei nyári szünet egy héttel később kezdődik, sokakat már lezártak a tárgyakból, és az utolsó napokban csak kirándultak vagy filmet néztek a diákok. Azonban arra is volt példa, ahol az utolsó héten még dolgozatot írtak a tanulók, aminek az eredménye jó eséllyel csak az utolsó pillanatban derül majd ki, így elképzelhető, hogy a javításra már nem jut idő.

Ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy ha valakinek az utolsó pillanatban becsúszott egy egyes vagy kettes,  emiatt kétesre áll a tárgyból, akkor mitől függ, hogy felfele vagy lefele kerekítik az év végi jegyét.

Jó, ha tudjátok, hogy a félévi értésítőben és az év végi bizonyítványban szereplő érdemjegy kerekítését mindig az adott iskola pedagógiai programja határozza meg, így az adott intézmény saját hatáskörben dönt arról, hogy 1,51-től, 2,51-től, 3,51-től vagy 4,51-től kerekítik felfele a jegyeket vagy mondjuk 1,75-től 2,75-től, 3,75-től, 4,75-től.

Szintén a pedagógiai programban szerepel, hogy például hány jegyet kell szerezni a félévben vagy például milyen súllyal számolják a témazárókat, a röpdolgozatokat, feleleteket vagy a kiselőadásokat. Nem biztos, hogy a szorgalmi feladattal szerzett ötös az átlagolás során annyit ér, mint egy témazáró hármas.

Arról nem is beszélve, hogy a köznevelési törvény értelmében a nevelőtestület minden diák év végi osztályzatát az osztályozó értekezleten áttekinti, és a megállapított jegy alapján dönt arról, hogy magasabb évfolyamba léphettek-e.

Fontos, hogy az Oktatási Jogok Biztosának tájékoztatása szerint abban az esetben,

ha az év végi osztályzat a tanuló hátrányára lényegesen eltér a tanítási év közben adott érdemjegyek átlagától, a nevelőtestület felhívja az érdekelt pedagógust, hogy adjon tájékoztatást ennek okáról, és indokolt esetben változtassa meg döntését. Ha a pedagógus nem változtatja meg döntését, és a nevelőtestület ennek indokaival nem ért egyet, az osztályzatot az évközi érdemjegyek alapján a tanuló javára módosítja.

Hogy kötelező-e elmenni az évzáróra, azzal részletesen ebben a cikkünkben foglalkoztunk: