szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Lassan két éve törvény mondja ki, hogy az iskolák nem hívhatnak meg külső szakértőket, akik segíthetnek a gyerekeknek és fiataloknak olyan nehéz témákban tisztán látni, mint a függőségek, az internet veszélyei vagy a szexualitás.

Lassan két éve sérül a fiataloknak a biztonsághoz, a tudás megszerzéséhez és a saját életükről való döntéshez fűződő joga – írja az Amnesty International a 444.hu-n.

Miközben a 7-8 éves gyerekek jelentős része szülői kontroll nélkül használja a közösségi médiát, egy hatodik osztályos gyerek valószínűleg már látott felnőttfilmet, a 14 évesek egy része pedig túl van első szexuális élményén.

Emiatt a szexuális nevelést nem elég kamaszkorban elkezdeni és nem kizárólag a védekezésről kellene beszélgetni a gyerekekkel, hanem azt kellene megakadályozni, hogy megalázó, lelki és testi traumákat okozó helyzetekbe kerüljenek.

"Akármit csinálunk, a fiatalok szexelni fognak, de nem mindegy, hogyan. Nekünk, felnőtteknek kell segítenünk, hogy egészséges felnőttekké válhassanak." -írják

Mégis sok olyan felnőtt van, aki számára ez a téma tabunak számít, ezért saját gyermekeikkel sem szívesen beszélnek róla. Sokan csak a közoktatásban kaphatnák meg ezt a nevelést, azonban a propagandatörvény bevezetése óta az iskolák nem hívhatnak meg a témában jártas külső szakértőket, így a tanárokra, illetve az iskolákkal szerződésben álló szakemberekre (szociális munkásokra, iskolapszichológusokra) maradna ez a feladat. Nekik azonban sem elegendő idejük, gyakran megfelelő képzettségük, tudásuk, sem megfelelő kompetenciájuk nincs hozzá. Tehát rengeteg gyerek tapasztalja meg a szexualitást úgy, hogy a biztonságos párkapcsolatról, nemet mondásról, határok meghúzásáról semmilyen megalapozott tudásuk nincsen.

Az Amnesty podcastjának vendége volt Dr. F. Lassú Zsuzsa szexuálpszichológus, aki elmondta, hogy azokban az országokban, ahol ez a kora gyermekkortól kezdődő progresszív szexuális nevelés jelen van, az abortusz és a tinédzser terhességek aránya is sokkal alacsonyabb.

A propagandatörvény szerint az iskolák csak olyan szexuális neveléssel foglalkozó szakértőt hívhatnának meg, aki szerepel egy állami nyilvántartásban. Ezt két évvel ezelőtt az azóta megszűnt Emberi Erőforrások Minisztériumának kellett volna elkészítenie, ami soha nem történt meg. Nyilvántartás hiányában tehát hivatalosan nem mehetnek külső szakértők iskolákba. Az Amnesty elmondása szerint számos ponton küzd a fiatalok jogait súlyosan csorbító propagandatörvény visszavonásáért.