szerző:
Kacskovics Mihály Béla
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az élen változás volt: a Piaristák a hatodik helyre estek vissza, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium átvette a vezetést.

Az első helyre a tavalyi harmadikról lépett előre a Deák Téri Evangélikus Gimnázium, a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium megőrizte második helyét, a Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium pedig egy helyet javítani is tudott: a negyedik helyről zárkóztak fel a harmadikra. Mutatjuk a top tízes listát:

  1. Deák Téri Evangélikus Gimnázium (Budapest),
  2. Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium (Budapest),
  3. Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium (Budapest),
  4. Gödöllői Református Líceum Gimnázium (Gödöllő),
  5. Premontrei Szent Norbert Gimnázium, Egyházzenei Szakgimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium (Gödöllő),
  6. Piarista Gimnázium (Budapest),
  7. Szent II. János Pál Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (Budapest),
  8. Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Kollégium,
  9. Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium (Győr),
  10. Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium (Miskolc).

A HVG középiskolai rangsora ősszel jelent meg. Akkor beszámoltunk róla, hogy a top százas lista élére budapesti gimnáziumok futottak be: az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium lett az első, őket a belvárosi Eötvös József Gimnázium, majd a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium követte, a negyedik helyre pedig az I. kerületi Toldy Ferenc Gimnázium, az ötödikre az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium futott be. A legjobb tízbe csupán egy vidéki gimnázium, a veszprémi Lovassy László Gimnázium fért be.

Nem kizáró ok az egyházi iskolákból egy diáknak sem, ha a családja nem vallásos – viszont az biztos, hogy eleinte egy kicsit idegen terep lesz nekik az egyházi suli. Viszont egyre több család érzi biztonságosabbnak az egyházi közeget gyermekének, másoknak pedig az oktatás színvonala, vagy a családias légkör lesz vonzó ezekben a gimnáziumokban.

Az egyházi oktatásra inkább menekülő útvonalként tekintő szülőknek számolniuk kell azzal, hogy a legtöbb ilyen gimnázium – miközben a felvételi eljárás nagy része pont olyan, mint az állami iskoláké – lelkészi, hitoktatói, vagy plébánosi ajánlást is kér a jelentkezőktől, több helyen pedig a szóbeli felvételin is téma a diákok hitélete, bibliaismerete. Az adott felekezethez tartozás viszont sehol nem feltétel: katolikusként is simán be lehet jutni és érettségiig eljutni egy református gimnáziumban – ahogy ez fordítva is lehetséges.

A HVG 2023-as középiskolai rangsorában nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.