Az élen változás volt: a Piaristák a hatodik helyre estek vissza, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium átvette a vezetést.
Az első helyre a tavalyi harmadikról lépett előre a Deák Téri Evangélikus Gimnázium, a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium megőrizte második helyét, a Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium pedig egy helyet javítani is tudott: a negyedik helyről zárkóztak fel a harmadikra. Mutatjuk a top tízes listát:
- Deák Téri Evangélikus Gimnázium (Budapest),
- Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium (Budapest),
- Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium (Budapest),
- Gödöllői Református Líceum Gimnázium (Gödöllő),
- Premontrei Szent Norbert Gimnázium, Egyházzenei Szakgimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium (Gödöllő),
- Piarista Gimnázium (Budapest),
- Szent II. János Pál Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (Budapest),
- Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Kollégium,
- Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium (Győr),
- Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium (Miskolc).
A HVG középiskolai rangsora ősszel jelent meg. Akkor beszámoltunk róla, hogy a top százas lista élére budapesti gimnáziumok futottak be: az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium lett az első, őket a belvárosi Eötvös József Gimnázium, majd a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium követte, a negyedik helyre pedig az I. kerületi Toldy Ferenc Gimnázium, az ötödikre az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium futott be. A legjobb tízbe csupán egy vidéki gimnázium, a veszprémi Lovassy László Gimnázium fért be.
Nem kizáró ok az egyházi iskolákból egy diáknak sem, ha a családja nem vallásos – viszont az biztos, hogy eleinte egy kicsit idegen terep lesz nekik az egyházi suli. Viszont egyre több család érzi biztonságosabbnak az egyházi közeget gyermekének, másoknak pedig az oktatás színvonala, vagy a családias légkör lesz vonzó ezekben a gimnáziumokban.
Az egyházi oktatásra inkább menekülő útvonalként tekintő szülőknek számolniuk kell azzal, hogy a legtöbb ilyen gimnázium – miközben a felvételi eljárás nagy része pont olyan, mint az állami iskoláké – lelkészi, hitoktatói, vagy plébánosi ajánlást is kér a jelentkezőktől, több helyen pedig a szóbeli felvételin is téma a diákok hitélete, bibliaismerete. Az adott felekezethez tartozás viszont sehol nem feltétel: katolikusként is simán be lehet jutni és érettségiig eljutni egy református gimnáziumban – ahogy ez fordítva is lehetséges.
A HVG 2023-as középiskolai rangsorában nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.