szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Már az összes operatív programról teljes körű megállapodás született, az a kérdés, hogy az Európai Bizottság az eddig ismert feltételeken túl megfogalmaz-e olyan feltételeket, ami január 1-től nem teszi lehetővé a pedagógus-béremelést. Ez néhány napon belül kiderül majd – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a keddi sajtótájékoztatón.

Minden jel arra utal, hogy Brüsszelben az állandó képviselők egyezségre jutottak a magyar helyreállítási tervvel kapcsolatban, így minden célunk megvalósult, amit júniusban magunk elé tűztünk: a forrásvesztés elkerülése érdekében az év végéig meg kell egyeznünk, a Tanácsnak pedig ezt jóvá kell hagynia. Ez megtörténik, emellett az unió hétéves költségvetését érintő partnerségi megállapodás is aláírható - jelentette be Navracsics Tibor uniós források felhasználásáért és területfejlesztési miniszter.

„Magyarország hozzáférhet az uniós forrásokhoz. Két nagy pénzösszegről beszélünk: a helyreállítási terv keretében 2300 milliárd forintról, amelynek 48 százaléka klímapolitikai, energiapolitikai projektek finanszírozására megy el, 30 százalék pedig a digitális infrastruktúra fejlesztésére” – tette hozzá..

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a pedagógusbér-emelésről – amelyről eddig a kormány azt mondta, hogy akkor haladhatja meg a 10 százalékot, ha az ország megkapja a EU-s pénzeket – azt mondta, amit megkapják a pénzeket, megvalósulhat a 20 százalékos béremelés.

Újságírói kérdésre válaszolva azt is mondta, szerintük nincs akadálya annak, hogy a béremelésre fordítható pénzek megérkezzenek január 1-ig, de azt az Európai Bizottságtól kell megkérdezni, hogy ezek a források valóban megnyílnak január 1-től, vagy a kifizetést további feltételekhez kötik majd.

Gulyás Gergely korábban azt mondta, hogy ha megérkeznek az EU-s pénzek, akkor az eredetileg vállalt 2028 helyett 2025-re elérhetik a pedagógusok a diplomások átlagbérének 80 százalékát. Ezt úgy érnék el, hogy jövőre 20,1 százalékkal, 2024-ben 25 százalékkal, 2025-ben pedig 30 százalékkal emelnék a fizetéseket. Azzal számolnak, hogy 2025-ben a diplomások átlagbére bruttó 972 901 forint lehet, a pedagógusok átlagos bére ennek 80 százaléka, vagyis bruttó 777 ezer forint körül alakul majd.