szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több oroszországi tanárt is elbocsátottak az elmúlt hetekben, mert elmondták véleményüket az ukrajnai háborúról. Volt, aki ellen vádat is emeltek.

Roman Melnicsenkó a Volgográdi Egyetem jogászprofesszora. Ukrajnában élő családjáról osztott meg egy képet az egyik közösségi oldalon, a fotóhoz azt írta: „Ők nem nácik, nem lehetnek azok. Átlagos emberek”. Az egyetem kérésére később törölte a posztot, mégis kirúgták munkahelyéről. Három rendőr ment érte, hamis személyi igazolvány birtoklásával és „médiaszabadsággal való visszaéléssel” gyanúsítják – minderről a Szabad Európának mesélt.

Marina Dubrova angoltanárnő sem taníthat tovább, mert lejátszott egy videót tanítványainak, amelyben orosz és ukrán gyerekek egy háborúmentes világról énekelnek. Néhány diák felvette az órát, majd a felvételt eljuttatták a rendőrséghez. Dubrovát az orosz hadsereg lejáratásával gyanúsítják, és megkérték, hogy mondjon fel.

Ő ezt nem tette meg, így aztán erkölcstelen viselkedésre hivatkozva kirúgták, végleg eltiltva a tanítástól. „Büntetésként elvették a hivatásomat” – mondta a Szabad Európának.

Az eset után az iskola többi tanárának fel kellett olvasnia egy nyilatkozatot, amelyben Oroszországot méltatták, és az ukránokat erőszakos támadókként állítják be, akiknek egyetlen céljuk Oroszország legyőzése – „bármi áron”.

Nem ők az egyetlenek, akiket hasonló ok miatt bocsátottak el. Márciusban egy földrajztanárt azért ért atrocitás, mert az Istagramra kiírta, hogy nem ért egyet az orosz állammal. Egy fizikatanár februárban a diákjainak Hitlerhez hasonlította Putyint – azóta ő sem taníthat.

15 évig terjedő börtönbüntetés

Oroszország Ukrajna lerohanása után elfogadott egy jogszabályt, amely alapján akár 15 év börtönre is ítélhetik azt, aki „hamis információkat” terjeszt a háborúról. A beszámolók szerint a független sajtót különböző módokon hallgattatják el, van, hogy egyszerűen letiltják oldalukat.