Ha megérkezett a középiskolai felvételi eredménye, de nem sikerült bekerülni a kiválasztott iskolába, a döntés ellen jogorvoslatot tehettek. Mutatjuk, hogyan.
Mire hivatkozhattok az elutasító döntéssel szemben?
Az iskola által meghozott döntés ellen jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére hivatkozva indítható jogorvoslat. Ezt a jogorvoslati kérelmet annak az iskolának a fenntartójához kell benyújtanotok, amelyiknek a döntésével nem értetek egyet – áll az Oktatási Hivatal tájékoztatójában. Fontos, hogy ezt a kérelmeteket június 1-jéig el kell bírálni.
Fontos, hogy az OH az egyes intézmények felvételi eljárásának jogszerűségét és az intézmények működésének törvényességét nem vizsgálhatja – így ezzel kapcsolatban nem kérhettek tőlük segítséget. „A köznevelési intézmények törvényes működését az iskola székhelye (telephelye) szerint illetékes kormányhivatal hatósági ellenőrzés keretében jogosult vizsgálni” – teszi hozzá az OH érvényes tájékoztatója.
Kik döntenek?
Az iskola fenntartója hoz másodfokú döntést.
Fontos, hogy ha a jelentkező tanköteles, a jogorvoslati eljárás eredményéről értesíteni kell azt az iskolát, amellyel tanulói jogviszonyban áll. De ha 8 évfolyamos és a 6 évfolyamos gimnáziumba jelentkeztetek, csak akkor kell értesíteni az eredményről az általános iskolátokat, ha a jogorvoslati eljárás után mégis felvettek benneteket az adott középiskolába.
Mi történik, ha ez sem sikerül?
Akkor sincs minden veszve, ha a jelentkező elfogadja a középiskola döntését, részt vehettek a május elején induló rendkívüli felvételi eljárásban. Erről itt írtunk le mindent.