szerző:
Bezzeg Hanna
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A középiskolába felvételizők jövő hét elején változtathatnak a megjelölt iskolák és tagozatok sorrendjén. Mutatjuk a legfontosabb információkat.

Az Oktatási Hivatal oldalán azt írja, 2022. március 21-23. között lesz lehetőség a módosításra a KIFIR nevű, a jelentkezést egyénileg intézők számára már ismerős rendszerben.

Mire jó a sorrendmódosítás?

A felvételi vizsgáitok eredményei, tapasztalatai vagy más információk alapján megváltoztathatjátok az iskolák és tanulmányi területek (vagyis tagozatok) eredeti sorrendjét. Ehhez módosító tanulói adatlapra van szükség.

Ilyenkor a tanulmányi területek eredetileg beírt sorrendjét megváltoztathatjátok, tanulmányi területet viszont nem törölhettek. Új tanulmányi területet is lehet rögzíteni, de csak olyan iskolában, amely a tanulói adatlapotokon már korábban is szerepelt (vagyis egy másik tagozatára eredetileg is beadtátok a jelentkezést), és az adott középiskolával is egyeztetni kell a plusz tagozat felvételéről. Az egyeztetés tényét a középfokú iskolának az eredetileg benyújtott jelentkezési lapon fel kell tüntetnie. Új iskolát (és annak tanulmányi területét) nem lehet a módosító tanulói adatlapon megjelölni. Ha módosító tanulói adatlapot küldtök be, azzal a korábban leadott tanulói adatlap érvényét veszti.

Kinek érdemes sorrendet módosítani?

Az Oktatási Hivatalnál évről évre azt tapasztalják, hogy ebben az időszakban a jelentkezők egy része a bizonytalanabbnak ítélt iskolákat/tanulmányi területeket hátrébb, míg a biztosnak tűnő lehetőségeket előrébb sorolja. Pedig ez nem jó.

Sorrendet leginkább akkor érdemes változtatni, ha a jelentkezés leadása óta megváltoztak az elképzeléseitek, és már kevésbé szimpatikus számotokra az előre sorolt iskola. Ha viszont az írásbeli és – adott esetben – a szóbeli eredménye alapján úgy tűnik, hogy esélyetek sincs bejutni a legszimpatikusabb iskolába, nem szabad változtatnotok. Ha azt az iskolát soroljátok az első helyre, ahol egészen biztosan sikerül a felvételi, éppen annak az esélyét zárjátok ki, hogy a bizonytalanabbnak tűnő iskolát a rendszer „kipróbálja”, és (nagy meglepetésre/valami csoda folytán) bekerüljetek a legjobbnak tűnő középiskolába.

Ki intézi a sorrendmódosítást?

A nyolcadikosok módosító tanulói adatlapjait az általános iskolák készítik el a KIFIR rendszerben, miután egyeztettek a diákokkal és szülőkkel a módosítási igényekről. 

Mi a helyzet azokkal, akik önállóan intézik a jelentkezést?

Az egyénileg jelentkező diákok és szüleik önállóan intézhetik a módosításokat. A módosító tanulói adatlapot a KIFIR elektronikus adatlapkitöltő program egyéni jelentkezők számára készített felületén lehet előállítani, ugyanúgy, ahogy korábban az „eredeti” tanulói adatlapot.

A módosítást csak azzal a bejelentkezéssel − ügyfélkapu használatával vagy nem ügyfélkapus belépéssel (felhasználói azonosítóval és jelszóval) − lehet elvégezni a programban, amellyel az adott diák eredeti tanulói adatlapját eredetileg elkészítettétek.

Ha a korábbi dokumentumokat ügyfélkapus bejelentkezéssel állítottátok elő, akkor a módosítást is így végezhetitek el, és semmit sem kell postáznotok (de a pdf-et töltsétek le, és őrizzétek meg). Ha korábban nem ügyfélkapun keresztül léptetek be, úgy a felhasználói azonosító és jelszó megadásával végezhetitek el az adminisztrációt. Ebben az esetben a módosítási igényeket a véglegesítést követően ki kell nyomtatni és az Oktatási Hivatal címére (9001 Győr, Pf. 694) legkésőbb 2022. március 23-án éjfélig postára kell adni. Fontos, hogy a határidő után postára adott módosító tanulói adatlapokat az Oktatási Hivatal nem dolgozza fel.