szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat nyolcvan dolgozója kezdett polgári engedetlenségi akcióba kedden, százhetven kollégájuk támogatta a tiltakozástukat.

Szakszolgálati pedagógusok, pszichológusok, gyógypedagógusok, logopédusok, fejlesztőpedagógusok, mozgásfejlesztők, konduktorok, valamint gyógytestnevelők, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat tagintézményeinek 80 munkavállalója tiltakozott ma polgári engedetlenséggel

- olvasták fel nyilatkozatukat a tiltakozó pedagógusok a budapesti Rózsák terén, a szakszolgálat központjának épülete előtt. Az akcióban nyolcvanan vettek részt, százhetvenen pedig támogatták őket.

A szakszolgálatok feladata többek között a fejlődési vagy tanulási problémák diagnosztizálása, a gyerekek fejlesztése, valamint a fizikai fejlesztőprogramok - mint például a gyógytestnevelés - biztosítása. A szakszolgálatok munkáját segítik az ott dolgozó pszichológusok, konduktorok és logopédusok, így csatlakozva a közoktatáshoz. A szakszolgálatokban dolgozók is úgy gondolják, hogy a tanárhiány és az alacsony fizetések miatt veszélyben vannak a diákok ellátásának feltételei. Ha valaki nem tudja kifizetni a "magán" logopédust vagy gyógypedagógust, egyszerűen nem tud részt venni ebben az ellátásban - vélik a szakemberek.

Sokan úgy érzik, sem eszközük, sem megfelelő szakmai támogatásuk nincs a működéshez. Nagyon nehéz biztosítani a diákoknak az egyébként a törvényben meghatározott segítséget úgy, hogy nincs elegendő szakpedagógus.

"Egy mesterpedagógus EU-s viszonylatban annyit keres, mint egy takarító" - mondta el az egyik tiltakozó.

"Én egyedül maradtam a korai fejlesztés tagintézményében" - mondta az egyik tiltakozó pedagógus. Ő egyedül látja el a 0-6 éves gyerekek fejlesztését úgy, hogy az újonnan érkező, fejlesztésre szoruló gyerekeknek már alig tud helyet biztosítani, az órarendje ugyanis már tavaly novemberben betelt.

A tanárok változtatni szeretnének

Február 14-e óta tiltakoznak a tanárok a kormány sztrájkrendelete ellen azzal, hogy polgári engedetlenség keretében nem veszik fel a munkát egy-egy napra, az akciósorozat a héten is folytatódik. Az elmúlt hetekben az Eduline-hoz eljutott információk szerint több mint 240 iskolából csatlakoztak a tanárok az akcióhoz. Az engedetlenségben részt vettek a budapesti rangsorvezető gimnáziumok tanáraitól kezdve az egyházi iskolákon át olyan intézmények tanárai is, akik nem is az Emmi alá tartoznak, sőt óvodai dolgozók is kiálltak a sztrájkjogok mellett.