szerző:
Szabó Fruzsina
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Országszerte több száz tanár kezdett polgári engedetlenségbe kedd reggel, a budapesti Szent István Gimnáziumban, az Ady Endre Gimnáziumban, a Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban, a Miskolci Herman Ottó Gimnáziumban, az Újbudai József Attila Gimnáziumban és a XI. kerületi Bethlen Gábor Általános Iskolában és Gimnáziumban is így döntött a tantestület egy része. A IX. kerületi Bakáts Téri Ének-zenei Általános Iskola épületére a szülők feszítettek ki egy molinót, így támogatják a sztrájkjogért harcoló pedagógusokat.

A 2016-os „tanárlázadást” elindító nyílt levélről híressé vált miskolci iskolában, a Herman Ottó Gimnáziumban harmincöt pedagógus tagadta meg a munkát kedd reggel. Az Eduline-hoz eljuttatott nyilatkozatukban azt írják, hat évvel ezelőtt többször felhívták a figyelmet az oktatás siralmas helyzetére, „a korszerűtlen, túlzsúfolt, azóta több tantárgyból további lexikális ismerettel felduzzasztott tananyagra, ami gyermekeinket értelmetlenül túlterheli, ugyanakkor munkaerőpiaci esélyeiket rontja”.

Hozzáteszik: kimerítettek minden lehetséges, törvényes figyelemfelhívási módot, három héttel ezelőtt részt vettek a pedagógus-szakszervezetek kétórás figyelmeztető sztrájkjában. Úgy vélik, a február 11-én közzétett sztrájkrendelet megfosztja őket alkotmányos joguktól, nem csak lehetetlenné, de nevetségessé is teszi a március 16-ára tervezett pedagógussztrájkot.

„Olyan helyzetbe kerültünk, hogy már nem maradtak számunkra jogszerű, kompromisszumos lépések, nincs hova hátrálnunk. Kénytelenek vagyunk polgári engedetlenséghez folyamodni a méltóságunkért, egy szakma - a mi szeretett szakmánk – becsületéért” – írják.

A Szent István Gimnázium tanárai is csatlakoztak a tiltakozáshoz

Több budapesti iskola is csatlakozott a tiltakozáshullámhoz. Így döntött például az ország egyik legjobb középiskolája, a Szent István Gimnázium huszonkét tanára is, akik szintén nem vették fel a munkát kedd reggel. Az Újbudai József Attila Gimnázium tantestületének egy része is akciózik, ahogy a XI. kerületi Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnáziumé is, ott harminc tanár kezdett polgári engedetlenségbe. A II. kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium is csatlakozott a napok óta tartó tiltakozáshullámhoz:

A XIII. kerületi Ady Endre Gimnáziumban harmincegy tanár 8 és 12 óra között nem veszi fel a munkát, a Dózsa György Gimnáziumban és Táncművészeti Szakgimnáziumban pedig huszonhárom.

A  szintén budapesti Kosztolányi Dezső Gimnázium több tanára is tiltakozik, ezt a fotót tették ki az iskola Facebook-oldalára:

A Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban huszonhárom tanár tiltakozik a kormány sztrájkrendelete ellen. Nyilatkozatukban azt írják:

Olyan változásokért küzdünk, amelyek fókuszában a ránk bízott gyerekek vannak. Olyan munkakörülményeket szeretnénk, amelyek biztosítják az iskolában gyerekekért dolgozó minden felnőtt számára a szabad légkört és az elviselhető munkaterhelést. Olyan munkabért szeretnénk, ami nem okoz egzisztenciális kilátástalanságot. Érdekvédelmi és szakmai szervezeteinkkel érdemben tárgyaljon a kormány.

Kecskemétről egy másik iskola, a Bolyai János Gimnázium tanárai és dolgozói is azt jelezték az Eduline-nak, hogy délelőtt polgári engedetlenségi akcióban vettek részt.

A Vecsési Andrássy Gyula Általános Iskolában négy tanár kezdett polgári engedetlenségbe, további tizenkilenc pedagógus pedig szolidaritást vállalt velük. A tantestület tizenkét pontban foglalta össze, hogy a béremelés mellett milyen változtatásokat szeretnének elérni az oktatásban. Többek között önálló oktatási minisztériumot, minimálbérhez igazított tanári fizetéseket, a diákok és a tanárok óraszámának csökkentését, szabad tankönyvválasztást és minőségi tankönyveket, a tananyag észszerűsítését, minőségi pedagógusképzést követelnek.

Kora délután olvasóink jelezték, hogy a Kőbányai Kada Mihály Általános Iskola, a budapesti Veres Pálné Gimnázium is csatlakozott a tiltakozási hullámhoz.

Molinó az egyik IX. kerületi iskola épületén

Szülők közben a Bakás Téri Ének-zenei Általános Iskola épületére feszítettek ki egy „A sztrájk alapjog. Szülők a tanárokkal a gyerekekért” feliratú molinót.

Facebook-posztjukban azt írják, gyerekeik ebben az iskolában tanulnak, ők szülőként így fejezik ki szolidaritásukat és támogatásukat minden magyarországi pedagógus iránt, „akik kiállnak magukért és a gyerekeink jövőjéért, külön kiemelve a mi iskolánk pedagógusait, akik nem félnek tenni”.