szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hiába próbált bejutni az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épületébe a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének országos választmányának tagja.

„Nem mehetnek be, nincs érvényes időpontjuk” – ezt a választ kapták az Emberi Erőforrások Minisztériumának bejáratánál. A PDSZ és a PSZ vezetői eredetileg péntek délelőtt folytatták volna a tárgyalásokat Kisfaludy László helyettes államtitkárral, aki azonban csütörtök este azt írta a szakszervezeteknek: megkapták a másodfokú bíróság döntését, amely kimondja a január 31-i pedagógussztrájk jogellenességét. „A végzésben foglaltaknak a további tárgyalásokra gyakorolt hatásának meghatározása szükséges. Erre tekintettel kezdeményezem a 2022. február 11., péntekre javasolt egyeztetést új időpontban, 2022. február 16., szerda 14 órakor megtartani” – írta.

A szakszervezetek válaszukban ragaszkodtak a pénteki tárgyaláshoz, és jelezték azt is, hogy ott lesznek a tárca épületénél. Szerintük ugyanis a Fővárosi Ítélőszék csütörtöki döntése nincs összefüggésben a további tárgyalásokkal, a minisztérium csak az időt húzza, és ugyanazt akarja elérni, amit a január 31-i figyelmeztető sztrájknál, hogy a március 16-i munkabeszüntetés időpontjában ne legyen jogerős bírósági döntés a még elégséges szolgáltatásokról.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Fővárosi Ítélőszék február 10-én tárgyaláson kívül hozott ítéletével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és megállapította, hogy a pedagógusok január 31-én tartott kétórás figyelmeztető sztrájkja jogellenes volt. A szakszervezetek azonnal jelezték, hogy a Kúriához fordulnak az ügyben.

Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányi tagja a szakszervezetek élő Facebook-bejelentkezésében azt mondta, ebben a végzésben nem csak az szerepel, hogy a január 31-i sztrájkot jogellenesnek ítélték meg: az ítélőszék elutasította a kormány összes beadványát a még elégséges szolgáltatásokról, és a szakszervezetek által beterjesztett ajánlatot hagyta helyben. És kimondta azt is, hogy a pandémia nem lehet akadálya a sztrájk megtartásának, illetve a sztrájkjog korlátozásának.

A két szakszervezet szerint éppen ezek miatt kellene minél hamarabb folytatni a tárgyalásokat a kormány és a szakszervezetek között.