Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Próbaidőre ítélték azt a három amerikai középiskolást, akik osztálytársaikkal együtt folyamatosan zaklatták egy 15 éves diáklányt: Phoebe Prince 2010 januárjában öngyilkos lett.
A 17 és 18 éves lányok ügyében azután hirdettek ítéletet, hogy bevallották: zaklatták Phoebe Prince-t, a South Hadley középiskola elsős diákját, aki felakasztotta magát 2010 januárjában. Az egy évnél rövidebb próbaidő letöltése esetén a lányok mentesülnek a per folytatása alól. Két tizenéves pere szerdán hasonló alkuval zárult a vádhatósággal, a megegyezéseket Prince családja jóváhagyta. Az ügyészség csütörtökön azt is bejelentette, hogy a hatodik vádlott ellen ejtették a vádat, így az ügy valóban véget ért.
A 15 éves Phoebe Prince-t valószínűleg azért pécézték ki a társai, mert csak néhány hónapja érkezett a South Hadley középiskolába, ráadásul szüleivel egy írországi kisvárosból költöztek át az Egyesült Államokba. Valószínűleg csak olaj volt a tűzre, hogy a lány elkezdett járni az iskola egyik népszerű felsőbbéves diákjával, ettől kezdve egy kisebb csoport folyamatosan terrorizálta az iskolában és a különböző közösségi oldalakon.
Idén január 14-én - ahogy azt a nyomozás kiderítette - a diáklányt az iskolai könyvtárban, majd az ebédlőben és a folyosókon is folyamatosan zaklatták, hazafelé az iskolából üditősdobozokkal dobálták meg az osztálytársai. A lány otthon az iskolai egyenruhájában felakasztotta magát, holttestét húga találta meg néhány órával később. Az ügyben eredetileg kilenc diákot vádoltak meg, akik közül hatan töltötték be a 16 éves életkort tettük elkövetésekor. A hazai helyzetről szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.
"Az eset vádlottjai elismerték a felelősségüket" - hangsúlyozta a bírósági tárgyalást követő sajtótájékoztatón David Sullivan kerületi ügyész. Mint hozzátette, Prince esetének legpozitívabb üzenete, hogy az ügy "ráirányította a nemzetközi figyelmet az iskolai diákterror jelenségére és lehetséges tragikus következményeire".
Diáköngyilkosságok: egyre nagyobb a baj?
Áprilisban az egyik minnesotai középiskola két diákja követett el öngyilkosságot, a 14 éves Haylee Fentresst és Paige Moravetz-et csúfolták és kiközösítették osztálytársaik. A két lány holttestére és búcsúlevelükre Haylee Fentress édesanyja talált rá a család házában, Paige Moravetz szülei ugyanis éppen hawaii vakációjukat töltötték, ezért a 14 éves lány barátnőjénél aludt. "Valószínűleg már régóta foglalkoztak az öngyilkosság gondolatával. A szülők és a mentősök megpróbálták őket újraéleszteni, de már késő volt" - mondta Robin Settle, Haylee nagynénje. Úgy tudja, Paige Moravetz egy évvel ezelőtt költözött családjával a minnesotai Marshallba, de nem tudott beilleszkedni az iskolai közösségbe.
"Többször panaszkodtak nekem, hogy osztálytársaik kövérnek és csúnyának nevezik őket" - tette hozzá Settle. A két diáklány iskolájában, a Marshall Middle Schoolban azóta több szülői fórumot is szerveztek, a téma a zaklatás és a kiközösítés volt. A pedagógusok és pszcihológusok arra beszéltek a szülőknek, milyen jelekből vehetik észre, hogy gyermeküket is zaklatják osztálytársaik.
2010 decemberében egy 12 éves brit általános iskolás vetett véget életének osztálytársai zaklatása miatt: Bradley Wisemant osztálytársai állítólag hónapokon keresztül csúfolták választékos szóhasználata és jólneveltsége miatt. A diák halála után három nappal mintegy száz szülő, tanár és diák gyűlt össze az általános iskola épülete előtt, a demonstrációval az iskolai zaklatás veszélyeire akarták felhívni a figyelmet. A Facebookon is létrejött egy "R.I.P Bradley Wiseman" nevű csoport: búcsúztatókat és verseket tesznek közzé, de az oldalon szerepel egy olyan plakát is, amely szintén a diákok közötti zaklatásra hívja fel a figyelmet. Az óriási felháborodást kiváltó esetről itt olvashatsz.