Egyre hosszabb a "feketelista": újabb iskolákat zárnak be

Egy középiskola és egy általános iskola bezárását és több oktatási intézmény összevonását javasolja az a tervezet, amelyet a szombathelyi önkormányzat megbízásából készített egy intézmény.

  • Eduline
Több városi és kistelepülési iskolát szüntetnek meg szeptembertől - a bezárásra ítélt intézmények listáját itt találod, az önkormányzatok furcsábbnál furcsább iskolamentési kísérleteiről pedig itt olvashatsz.
A Közép-dunántúli Regionális Pedagógiai Intézet (KÖRPI) szakértői által készített kilencvenoldalas munkaanyagot, amelyről még csak ezután tárgyal majd az önkormányzat oktatási bizottsága, és várhatóan áprilisban kerül a közgyűlés elé, szerdán feltették az önkormányzat honlapjára. A tanulmány készítői a  Szent Györgyi Albert Középiskola és a Reguly Antal Általános Iskola bezárását, illetve az oktatás kifutó rendszerű megszüntetését javasolják a két intézményben. Az iskolák speciális osztályait, a Szent Györgyi esetében például a videó-drámaosztályt és a sportosztályt, valamint az egészségügyi szakmacsoportot oktató osztályokat más középiskolák vennék át.

A főként német nemzetiségi oktatást végző Reguly Antal Általános Iskolát a Désy Huber Általános Iskolával vonnák össze, ezt azonban még egyeztetni kell a helyi német kisebbségi önkormányzattal is. Közös igazgatás alatt működtetnék a Gépipari, Informatikai Szakközépiskolát, a Puskás Tivadar Fém és Villamossági Szakközépiskolát, valamint a Savaria Szakközépiskolát és az érintett középiskolák kollégiumait is. Miért vannak bajban az önkormányzatok, és hol került veszélybe az iskolák működtetése? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Ugyancsak közös igazgatást és működtetést javasolnak a külső szakemberek a Horváth Boldizsár Közgazdasági Informatikai Szakközépiskola és Kollégium, valamint a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépző Iskola és Kollégium esetében is.

Az oktatási intézmények átvilágítása után a tanulmány készítői rámutatnak arra is, hogy több intézményben ugyanolyan, vagy egymáshoz nagyon hasonló szakképzést nyújtottak. Ezek összehangolásában szerintük a térségi integrált szakképző központ nyújthat segítséget. A tanulmány készítői hangsúlyozzák, a jelenlegi oktatási intézményhálózat fenntartása mellett már nem érthetők el komoly megtakarítások, ehhez a struktúra megváltoztatására van szükség.

MTI

Hozzászólások

Miközben a világ még vitázik, Kína már lépett: ezrével szünteti meg az egyetemi szakokat az AI miatt

Itthon javában zajlik az egyetemi felvételi, és rengetegen törik a fejüket, melyik szak ígér biztos jövőt – a világ nagy része még csak azon gondolkodik, hogyan szabjon utat a mesterséges intelligenciának a felsőoktatásban, és hol kellene gátat vetnie neki, hiszen sokakban él a félelem, hogy az AI a gazdaságtól a kultúráig egyszerűen mindenen átgázol. Kína azonban nem várakozik: négy év alatt 12 000, elavultnak ítélt képzést zárt be, és helyettük 10 200 új, túlnyomórészt AI-hoz és robotikához kötődő szakot indított.