szerző:
Eduline

Hiába készült el december 3-ra az új közoktatási törvény tervezete és a pedagógus-életpályamodell, júliusig valószínűleg egyik koncepció sem kerül majd a kormány elé – legalábbis a Magyar Közlöny december 23-i számában megjelent 2011 első félévi munkarend alapján. Ez akár azt is jelentheti, hogy az oktatási államtitkárság nyári ígéreteivel ellentétben a 2011/2012-es tanévet még a jelenlegi jogszabályok alapján kezdik az iskolák.

Jövő ősszel életbe léphet az új közoktatási törvény és az ahhoz kapcsolódó nemzeti alaptanterv – július végén még így nyilatkozott Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár. A koncepciót december 3-án mutatta be a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a javaslatokat és a véleményeket december 30-ig várják, az eredeti ütemezés szerint ugyanis a szövegnek már tavasszal a parlament elé kellene kerülnie, a 2011/2012-es tanév kezdetére pedig már hatályba is lépne a jogszabály.

2011 szeptemberétől mégsem kell változásokra számítani az iskolákban?

A közoktatási törvény csúszhat, a felsőoktatási nem

Az új közoktatási törvény elfogadása azonban csúszhat – legalábbis ez olvasható ki a kormány 2011 első félévi munkarendjéről szóló kormányhatározatból, amely tartalmazza a kormányülések tervezett időpontját és a témákat. Ez utóbbiak között a közoktatási jogszabály nem szerepel, az új felsőoktatási törvény azonban igen.

A Pokorni Zoltán és Hoffmann Rózsa között heves vitát, a Facebookon pedig óriási tiltakozást kiváltó felsőoktatási koncepcióval április 20-i ülésén foglalkozik a kormány, vagyis az eredeti tervekhez képest ennek a jogszabálynak a tárgyalása is csúszik – november elején, a vitairatot bemutató sajtótájékoztatón ugyanis Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár még úgy nyilatkozott, a tervezet 2011 januárjában a kormány, áprilisban pedig a parlament elé kerül, a végleges változat pedig május végére készülhet el.

Március 16-án tüntethetnek a hallgatók

Ha a felsőoktatásban tanulók február 1-ig nem kapnak megnyugtató híreket arról, hogy a hallgatói jogok biztonságban vannak, március 16-án országos demonstrációt tartanak a fővárosban – jelentette be december 20-i sajtótájékoztatóján Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának alelnöke. A tiltakozások már februárban elkezdődhetnek a vidéki intézményekben, Körösparti Péter, a HÖOK jelenlegi elnöke szerint azonban csak végső esetben szervezik meg a demonstrációt.

Még idén nyílt levélben fordulnak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy az elmúlt húsz évben kiharcolt hallgatói jogokat védje meg, és segítsen eloszlatni azt a tévhitet, hogy a felsőoktatás színvonalának romlásáért a hallgatók lennének felelősek. Kitért arra is, hogy megkeresik a felsőoktatásban érdekelt szakmai szervezeteket, véleményüket összehangolják, ezt a javaslatcsomagot az Országgyűlés oktatási bizottságához juttatják majd el.

Már 53 ezren tiltakoznak az új felsőoktatási törvény tervezete ellen

Két hónap alatt negyvenezerrel nőtt az új felsőoktatási törvény egyes elemei ellen tiltakozók száma a Facebookon: október 25-én tizenhétezer támogatója volt a csoportnak, ma már 52 961-en csatlakoztak. Eddig körülbelül ezernégyszázan jelezték a közösségi oldalon, hogy részt vesznek a március 16-i tüntetésen.

Időközben létrejött az ellencsoport is: egyelőre hatvanhárman csatlakoztak az új felsőoktatási törvény tervezetének legfőbb irányait támogató Facebook-csoporthoz, amelyet a vitairat bemutatása után egy héttel, november 11-én hoztak létre a közösségi oldalon. „Több ezer egyetemista tiltakozik a felsőoktatás tervezett átalakítása ellen. Itt az ideje, hogy az ellentábor is hangot adjon véleményének. Nem mondjuk, hogy a „nem hivatalos tervek” minden pontja életképes, de a tervezetből kiolvasható irányzék mégis helyes. A felsőoktatás jelenlegi színvonala és formája ugyanis tűrhetetlen” – áll az oldalon.

 eduline