szerző:
Edupress

Az egészségüggyel egyetemben az oktatást is államosítaná Orbán Viktor miniszterelnök, ezért a kormány tárgyalásokat kezdeményez minden nagyobb önkormányzattal az általuk működtetett közszolgáltatások sorsáról - olvasható a nol.hu-n. Míg egyes vélemények szerint az alapfokú oktatás az önkormányzatoknál van a legjobb helyen, addig a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) szerint egyenként kell áttekinteni, hogy mely közszolgáltatásokat célszerű állami kézbe venni.

Visszavenné az egészségügy és az oktatás irányítását a kormány, ezért a napokban tárgyalásokat kezdeményez a minden nagyobb önkormányzattal - jelentette be Orbán Viktor október 18-án, napirend előtt a parlamentben. Amint azt elmondta: ha az önkormányzatok úgy érzik, hogy nincs pénzük a kórházak működtetésére vagy az oktatási intézmények fenntartására, akkor a kormány szívesen megszervezi helyettük az egészségügyi ellátást és az oktatást. A kormány ugyanis nem akar pénzt adni olyan rendszerek működtetésére, amelyekről az elmúlt években kiderült, hogy csak újra és újra ugyanazokat a problémákat állítják elő. Ezért a kormány célja, hogy a feladatok ésszerűbb elosztásában állapodjék meg az önkormányzatokkal - fogalmazott a miniszterelnök.

Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint az alapfokú oktatásnak az önkormányzatoknál kellene maradniuk. A várospolitikus indoklása szerint ugyanis amellett, hogy a gyerekek beiskolázása helyi feladat, a diákokkal és a szülőkkel is csak így alakítható ki a legközvetlenebb kapcsolat. A középiskolák esetében már másként vélekedik a polgármester, mivel azok az intézmények általában térségi szerepet töltenek be, ezért a jelenlegihez képest más konstrukciót, fokozottabb állami szerepvállalást is elképzelhetőnek tart.

A fenntartó személyét érintő kérdésen túlmenően Gémesi György arra is figyelmeztetett, hogy fontos megvizsgálni az ellátó rendszert is, hiszen az alapfokú közoktatási intézmények normatív támogatása ma már a tényleges költségeknek csak a felét fedezi. A TÖOSZ állásfoglalása szerint egyenként kell áttekinteni, hogy mely közszolgáltatásokat célszerű állami kézbe venni, s melyeket láthatnak el hatékonyan az egyes települések vagy azok önkéntes társulásai. Az alapfokú oktatási intézményeket viszont a TÖOSZ alapvetően inkább a helyhatóságnál látná szívesen.

Ivancsics Imre, a Pécsi Tudományegyetem jogi karának oktatója úgy látja, hogy a centralizáció akár a hatékonyság javulását is eredményezheti, feltéve, hogy az átalakítást alaposan előkészítik, és jól hajtják végre. Elmondta: az alapfokú oktatás terén ugyanis egyes iskolák meglehetősen eltérő feltételek között működnek, s az oktatás színvonalát esetenként a fenntartó önkormányzatok anyagi helyzete határozza meg. A kistelepüléseken ráadásul a helyhatóságok az intézmények szakmai irányítására sincsenek felkészülve - tette hozzá az oktató. ezért Ivanics Imre szerint érdemes lenne átgondolni a francia, és brit modelt, ahol a helyhatóságok, különösen a kisebb önkormányzatok csak szűk hatáskörrel rendelkeznek.


edupress