szerző:
Eduline

Itt a vakáció, ám épphogy letetted a tollad, máris itt van az ősz, ezért érdemes néhány dolgot megtenned annak érdekében, hogy egy szép indiánnyári napon hirtelen ne ébredj szeptember elsejére, és belekezdj egy tíz hónapos kapkodásba.

Június második felében már végképp beköszönt a szünidő, és bizonyára tele van a fejed számtalan dologgal, amit szeretnél a nyáron véghez vinni. Lássuk a főbb tételeket, amire számos főiskolai tanuló még csak nem is gondolna:

1. Szerezz egy naptárt! A legtöbb főiskola és egyetem rendelkezik online naptárral, melyben jól látható, mikor kezdődik az új tanév, melyek a következő szemeszter fontos dátumai, mikor vannak szünetek. Bizony a nyár a legmegfelelőbb idő arra, hogy ezt átnézd a hozzátartozóiddal, és egyeztess, mikor érdemes a kötelező családi programokat ütemezni. Egyértelmű, hogy semmiféle extra tevékenységet ne szervezz se az őszi, se a tavaszi vizsgaidőszakra, ekkor ugyanis teljesen el leszel havazva.

Tipp: ez szintén jó alkalom arra, hogy végre elsajátítsd a mobilod, PDA-d és a PC-d naptárai közötti szinkronizálás folyamatát, hogy semmiképp ne tévessz dátumot. A Google, a Yahoo naptár, valamint maceseknek a Contactizer kiváló megoldás lehet.

2. Tájékozódj – gyorsan! Nem titok, a főiskolákon bizony az információ nem mindig éri el a hallgatót, aki pedig nem rendelkezik a megfelelő tudással, számtalan és felesleges akadályt görget maga elé. Ha túl nagy a csend, bizonyára dezinformált vagy, érdemes hát alaposan utána érdeklődnöd, aki pedig késik, lemarad.

3. Szerezz egy laptopot. Minden bizonnyal már van otthon PC-d, ám itt az ideje, hogy beszerezz egy hordozható változatot is, pláne, ha koleszos leszel. Érdemes előre telepítened az összes olyan szoftvert, amire szükséged lehet: szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentációkészítő, backup szoftver, vírusirtó, stb. Beleértve a karakterkészleteket is, ha speciális, például japán, vagy arab szakra jelentkeztél. Figyelj arra is, hogy milyen laptopra lesz szükséged, a Mac bizonyos területeken jobb (tervezés, művészet). Érdeklődj, hogy a fősulin milyen speciális szoftverekkel dolgoznak a tanárok, és legyél kompatíbilis.

Tipp: ma már részletre is tudsz laptopot venni, emellett vannak olyan programok, amelyek keretében kedvező áron vásárolhatod meg a szoftvereket.

4. Gondold át, milyen tárgyakat veszel fel. A mintatanterv egy jó dolog annak, aki nem csak a papírért jár főiskolára, vagy nagyon elfoglalt ahhoz, hogy „kedvére” tanuljon, netán 100 százalékig megbízik abban. Amennyiben szeretnél a lehetőségeiddel élni, érdemes megvizsgálnod, milyen tárgyakat kötelező felvenned, ha már nem vagy gólya, rendelkezel-e az alapozó tárggyal, a szabadon választhatók közül pedig valóban olyat válassz, amit szívesen tanulsz, érdekel, vagy erősítened kell belőle. A gólyák ez által könnyebben dönthetik el majd ősszel, milyen szakirányt válasszanak.

5. Ismered a követelményeket! Amennyiben sikerült a tárgyakat kiválasztanod, és összeállt az előzetes tanrended, érdemes alaposan megvizsgálnod a követelményeket, hogy aztán ne a szemeszter közepén érjen a nagy meglepetés. Ha még a nyáron felméred ezeket, megfelelő kompromisszumokat köthetsz magaddal. Noha a meteorológia tárgy jól hangzik, és szeretnéd felvenni, bizony az első alkalommal kiderül: kőkemény fizika az, amiről ott szó van. Ha pedig abból sosem voltál jó, érdemes más tárgyon elgondolkodnod. Ezek az információk elérhetők az iskola weboldalán, de tájékozódhatsz fórumokon, vagy a HÖK-ösöknél.

6. Nézd meg a forrásokat! Jobb előre felkészülnöd, mire vannak lehetőségeid a főiskolán vagy az egyetem. Milyen a könyvtár, milyen feltételekkel veheted igénybe, mikor használhatod a számítógép termet, az orvosi ellátást, a koleszban mikre van jogosultságod, hol tudsz nyomtatni, fénymásolni, és ezekhez mi kell.

Tipp: számos fősulin van webes felülete az ilyen jellegű információknak, ha netán mégsem, egy email címet biztosan találsz, ahol érdeklődhetsz ezekről az információkról.

7. Olvass az iskoládról! Érdemes ismerned az általad választott tanintézet hagyományait, ünnepeit, milyen dolgokra büszkék, mik történtek az utóbbi egy évben. Megtudhatod, hogy melyik szárnyát újították fel a kolesznak, és kapásból ide kérhetsz elhelyezést, valamint milyen jövőbeni, téged még érintő fejlesztéseket terveznek. Használhatod-e a sportlétesítményeket, és milyen feltételekkel.

És végül az utolsó dolog, amit NEM szabad megtenned a nyáron:

8. Ne készülj előre! Sok diák hiszi azt, hogy sikert arathat, ha előre bevágja a tananyagot. Ez a gyakorlatban nem jár sok eredménnyel. A tanárok általában már nem hagyatkoznak a „hivatalos” tankönyvekre (természetesen, kivéve a „bibliákat”, mint például Andorka Rudolf: Bevezetés a szociológiába), sok egyetemnek saját könyvei vannak, de leginkább saját jegyzetei, a tanároknak pedig saját előadásanyaguk, amihez a hátteret az órai jegyzeted adja majd. És ami a legfontosabb: a nyár arra való, hogy pihenj és feltöltődj a szemeszterre. Ha elhasználod az energiádat az előkészületekre, a maradék nem tart ki az igazán fontos vizsgaidőszakra.

SÓS ÉVA