Idén először nyitott az EU tagállamok felé a hagyományosan, minden évben megrendezett párizsi Oktatási Szalon. A Porte de Versailles nevű kiállítócsarnokban november 27-30. között megrendezett oktatási börzére Magyarország is meghívást kapott. Hazánkat a Párizsi Magyar Intézet (PMI) képviselte, amely a négy nap során egyrészt népszerűsítette a hazai felsőoktatást, másrészt informálta az érdeklődő diákokat, felsőoktatási intézményeket, partnerintézményeket, potenciális befektetőket a magyar főiskolákról és egyetemekről - adta hírül az Objektív Hírügynökség.
Az Oktatási Szalon idén először sorakoztatta fel a külföldi felsőoktatási szereplőket, hogy képzési kínálatukról tájékoztassák a francia hallgatókat. A tagállamok közül 14 ország fogadta el a meghívást, a Magyarországot képviselő PMI a francia Felsőoktatási és Kutatásfejlesztési Minisztérium standján kialakított európai uniós részen, valamint a diákorientációs francia közhasznú társaság, az ONISEP standján kapott helyet.
A kiállítás a korábbi években kizárólag nemzeti oktatási vásárként funkcionált.A vásárral majdnem egy időben jelent meg egy legfrissebb francia közvélemény-kutatási (IFOP felmérés) eredmény, amelyből kiderül, hogy a francia hallgatók 69 százaléka vállalna valamelyik tagállamban szívesen munkát. Az egyetemi évek alatt a lányok 71, míg a fiúk 68 százaléka próbálná ki valamelyik külföldi ország felsőoktatását, a munkavállalást illetően viszont a fiúk mobilitási kedve a magasabb, 71 százalékuk vállalna külföldön munkát, míg a lányoknál ez az arány csak 66 százalék.
A PMI igazgatója, Jeney Zoltán pozitívan nyilatkozott az Objektív Hírügynökségnek a hazai esélyekről, szerinte ugyanis részben a magyar, mint újonnan csatlakozott EU tagország gazdasági képzése lehet érdekes egy nyugat-európai hallgatónak, másrészt tapasztalatok szerint a hazai műszaki képzés iránt is mutatnak érdeklődést a külföldi hallgatók. Az MTI információi szerint a történészhallgatóktól az orvostanhallgatókon át a mérnöki és marketing képzésről érdeklődőkig számos diák és partnerkapcsolatokat kereső felsőoktatási intézmények képviselői kértek tájékoztatást magyarországi intézményekről. Jeney Zoltán azt is elmondta, hogy az idei évtől a költségvetési megszorítások miatt a francia állam kivonul a külföldön tanuló francia diákok ösztöndíj-támogatási rendszeréből, de ennek részbeni átvállalásán Magyarország már dolgozik - adta hírül az MTI. (
www.edupress.hu)