Több kontinensen indult el tavaly az a program, amely a számítógépes tanítási módszer hatékonyságát vizsgálja általános iskolákban, és amelyhez két fővárosi intézmény is csatlakozott. Az úgynevezett "Kölyök laptopok" óraközi használata tapasztalatok szerint növeli a természettudomány iránt érdeklődők számát.
[[ Képelem (A digitális oktatástechnika serkentheti a természettudomány iránti érdeklődést) ]]
A programban részt vevő általános iskolák a 25-25 db Kölyök laptopot, a Classmate-et az Intel Magyarország és az oktatási kormányzat együttműködésének keretében kapták meg. A program azt a célt tűzte ki, hogy az alapfokú oktatás során a diákok társadalmi helyzettől és származástól függetlenül készségszinten elsajátítsák a számítógépek használatát. Az új szemléletet meghonosító rendszerben a fiatalok az igényeikhez szabott "tanuló-laptop"-ot használják az órai munka során, a tanár pedig a saját számítógépéről irányít. A fiatalokat a saját nyelvükön megszólítani képes oktatási módszer nagy előnye, hogy a nehezen elmagyarázható ismeret - pl. az atomszerkezet, vagy a sejtek működése - is látványos és könnyen megérthető az internetes anyagok segítségével. A digitális kor interaktív oktatástechnikája az óra alatti gyerek-tanár, gyerek-gyerek interaktivitásra és együttműködésre épít: jellemző az eszmecsere, a megbeszélés, egymás segítése és a közös munka.
A program kezdetekor alig egy osztálynyi gyerek használta a gépeket, ma azonban már a felső osztályosok zöme, mintegy 120-150 gyerek tanul rendszeresen az interaktív tanteremben lévő mini laptopokkal.
Az eredmények és a jövő
Az első eredmények szerint az egyik iskolába megindult a szülők vándorlása, akik oda akarják járatni a gyermekeiket, ahol modern eszközöket és módszereket látnak. A másikban a nyolcadikosok közül a gyerekek közel harmadánál tapasztalták a természettudományok iránti vonzódás erősödését. Az osztálytermi számítógépes rendszerek használatára eddig 12 tanárt képezett ki a program, akik tovább tudják adni kollégáiknak tudásukat, továbbá már készen áll egy 25 gépes labor is a Jövő Házában a tanárok további tréningjeihez, ami az Intel Teach programja alapján a Kölyök Laptop lehetőségeivel kiegészítve készült. A tréning-program akkreditációja jelenleg is folyik.
(
www.edupress.hu)