szerző:
Edupress

Nagy jelentőségű a szakmai közéletben a Nemzetközi Konferencia a Mérnök Oktatásban (International Conference on Engineering Education (ICEE)) című konferencia, amit július 27-augusztus 1. között közösen rendez a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. A konferencia témája "A 21. század kihívásai a mérnökképzésben és a kutatásban".

Az 1997-ben Chicagóban rendezett konferencia adta meg az alapját a konferencia sorozatnak, amit a Rio de Janeiro-i konferencia követett, majd Csehország bekapcsolódásával már Európára is kiterjedt.A Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara tíz évvel ezelőtt az elsők között csatlakozott a konferenciasorozathoz, azóta képviselői minden konferencián részt vettek, és a pécsi mérnökoktatás színvonalát jelzi, hogy a világkonferencia megrendezési jogát elnyerték.A konferenciák sorát Taipei (2000 Taiwan), Oslo/Bergen (2001 Norway), Manchester 2003 UK, Valencia (2003 Spain), Gainesville (2004 Florida), Gliwice (2005 Poland), San Juan (2006 Puerto Rico), Coimbra (2007 Portugal) követte. 

Ez a felsorolás is érzékelteti, hogy világméretűvé vált sikeres konferencia sorozat fejlődött ki az INEER (Nemzetközi Hálózat a Mérnöki Oktatás és Kutatásban) védőernyője alatt, általában 400-600 fős részvétellel. (www.ineer.org)A Magyarországon Pécsett és Budapesten rendezendő konferenciára 430 előadásvázlatot küldtek 60 országból, különösen nagy érdeklődés mutatkozott az Egyesült Államokból, Brazíliából, Angliából.A konferenciát dr. Gábriel Róbert, a Pécsi Tudományegyetem rektora nyitja meg, a Pollack Mihály Műszaki Kar több milliárd forintos beruházással felújított korszerű épületében. Ezt követően a plenáris ülésen négy előadás hangzik el.A magyar felsőoktatás érdeklődésére legjobban számot tartó kérdésében, a bolognai folyamatok akkreditációs elveiről prof. dr. Bazsa György a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke tart előadást "Akkreditáció: Miért?, Mit? Ki?, Kinek?, Mikor?, A magyarországi válaszok" címmel.Imin Kao professzor (USA) előadásában a mérnökképzés és kutatás kihívásairól a nemzetközi együttműködés és tapasztalatok szerzése során, Xiangyun Du professzor (Dánia), a fenntartható fejlődés a mérnökképzésben kérdéseiről, a Pollackos fiatal építészek képviseletében Bachmann Bálint építész, a kihívások és változások az építész műtermi képzésekben címmel tart plenáris előadást. 

A plenáris üléseket követően 43 szekcióban lesznek előadások, áttekintve a mérnökképzés, akkreditáció, a tanításmódszertan legfontosabb kérdéseit. A konferenciát megelőzően a szekcióelnökök áttanulmányozhatták a beküldött cikkeket, előzetesen konzultálhattak az előadókkal, így jó vitafórum alakulhat ki a különböző országok vezető oktatói között. A mérnöki oktatásban a mit oktassunk kérdések mellett egyre nagyobb hangsúlyt kell kapnia annak is, hogy hogyan oktassunk?A konferencia jó alkalmat ad a tapasztalatok átadására, a 60 országból érkező oktatók közötti kapcsolatok kiépítésére.

A rendezvény résztvevői a Pécsi Bazilikában orgonakoncerten, Villányban és Siklóson közös ismerkedő rendezvényeken vesznek részt, majd Lajosmizsén lovasbemutatós pihenés után Budapesten folytatják a programot.A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 225 éves jubileumi ünnepségsorozatának zárásaként július 31-én plenáris előadásokat hallgathatnak meg a résztvevők a mérnöki oktatás és kutatás kérdéseiről, és végezetül Szili Katalinnak az országgyűlés elnök asszonyának meghívására egy rövid látogatást tesznek a Parlament épületében.A konferencia részletes programja és bővebb információk a www.icee2008hungary.net honlapon olvashatók.

(www.edupress.hu)