A felvi.hu oldal összegyűjtötte, hogy melyek azok a legfontosabb körülmények, melyekre tekintettel kell lenni az eredményes tanuláshoz. Pár jótanács, ami nem csak a felvételi időszak finisében, de a felsőfokú tanulmányok során és a későbbi karriertervezésben is célravezető lehet.
Ismerd meg saját képességeidet!
Elsősorban nagyon fontos, hogy tisztában legyen mindenki képességeivel, felmérje azt, hogy mik az erősségei és az esetleg gyengébb pontjai. Az intelligencia fejlesztése fontos feladat, rendszeresen, és rendszerben gondolkodva kell fejlesztenünk tudásunkat, szellemi teljesítőképességünket. Nagyon fontos, hogy a karriertervezésnél figyelembe vegyük a megismert képességeinket és olyan területet válasszunk, amely az intelligencia általunk birtokolt szeletét igényli. Természetesen fejleszthető minden, de a gyenge pontjaink és erősségeink feltérképezéséhez ki kell próbálnunk magunkat minél több területen.
Kell a kikapcsolódás
Egy-egy komolyabb vizsgaidőszakban, vagy az érettségit-felvételit megelőző folyamatos tanuláshoz szükséges, hogy ki tudjunk kapcsolódni. Pihenés nélkül nem lesz olyan eredményes egy idő után a tanulás, hiszen agyunk kapacitása véges, túlterheltség esetén pedig egyre gyengébb befogadóképességű. Itt persze nem feltétlenül egy kéthetes nyaralásról van szó (az egy-két pontos IQ vesztést eredményezhet), hanem a megfelelő testi karbantartásról. A szellemi terhelés mellé kell a fizikai is, az alvás úgy lesz a legpihentetőbb. A gondolkodáshoz testmozgás, alvás, tiszta fej kell.
Fontos a célok meghatározása
Az érettségi vizsga, vagy a vizsgaidőszak előtt jobb, ha kitűzzük magunk elé a célokat, amelyeket el akarunk érni. Nem baj, ha azt is látjuk, hogy ez későbbi céljaink megvalósulásához miben segít majd, mekkora előrelépést jelent. Ha realizáljuk, hogy mit miért teszünk, sokkal könnyebb lesz a felmerülő akadályokat leküzdenünk, az esetleges mélypontokon továbblendülnünk és a kellő áldozatokat meghoznunk.
Fontos ezekben az időszakokban az érzelmi támogatás, bizonyos emberek azonban rosszabbul viselik a stresszhelyzeteket, mint mások. Ha valaki úgy érzi, hogy nem tud egyedül és családja, barátai támogatásával megbirkózni a helyzettel, kérje szakember segítségét.
Az eredményes vizsgákhoz meg kell tanulnunk, hogyan kezelhetjük leghatékonyabban a fellépő stresszt, tisztáznunk kell a tanulással kapcsolatos problémák hátterében húzódó egyéb okokat, elvárásokat és igényeket.
A tanulásba csak akkor érdemes belekezdeni, ha rendben vagyunk magunkkal és a környezetünkkel, hiszen a koncentráció csak úgy lehet teljes, ha nem vonja el más a figyelmünket a tananyagról.
(www.edupress.hu)