A műszaki menedzser kapocs a menedzsment és a mérnökök között. Megérti egy cég stratégiai igényeit és képes azokat mérnöki nyelvre fordítani, ugyanakkor a szakemberek munkájával kapcsolatos dolgokat is vissza tudja csatolni a cégvezetésnek. A képzésben megtalálhatóak műszaki és gazdasági tárgyak, sőt a humán tudásnak is hasznát lehet venni.
Fejvadászok egybehangzó véleménye szerint manapság a műszaki és a gazdasági képzettség számít keresettnek az álláspiacon. Különösen mérnökökből van hiány nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában. Németországban 80 ezer, Hollandiában 50 ezer mérnök hiányzik a munkaerőpiacról, Magyarországon szintén könnyen el lehet helyezkedni a diplomával. A műszaki menedzser alapszak is a műszaki tanulmányokhoz kapcsolódik, ám sok gazdasági elem is található benne. A veszprémi Pannon Egyetemről indult útjára a képzés, mára Szombathelytől Szarvasig, Miskolctól Győrig tizenhárom egyetemen, főiskolán lehet tanulni.
Műszaki véna humánnal vegyítve
Az alapszak főleg azoknak javasolt, akik műszaki, természettudományos beállítottságuk mellett jó kommunikációs készséggel, kreativitással rendelkeznek, érdeklődnek a gazdasági élet folyamatai iránt, és szeretnek más emberekkel kapcsolatot teremteni.
Ugyan idén a felvételi pontszámítási rendszer átalakult, mégis érdemes egy szempillantást vetni arra, hová volt könnyebb, hová nehezebb bekerülni. Tavaly a legmagasabb pontszámmal a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre lehetett bejutni államilag támogatott nappali alapképzésre (107 pont). A többi egyetemre, főiskolára 94 és 97 pont között lehetett megváltani a belépőt, csupán a Szolnoki Főiskola mezőtúri kara volt néhány ponttal az országos átlag alatt (90 pont).
Az alapképzés hét félév alatt szerezhető meg, összesen 210 kreditpontot kell gyűjteni, ennek legalább a felét műszaki ismeretekből. A törzsanyagban a műszaki tárgyak között megtalálható a műszaki ábrázolás, a gépszerkezetek, az informatika és alkalmazások, a gyártás, a technológia. 40-50 pontot tesznek ki a természettudományos alapismeretek - például a matematika, a fizika, a biológia, a kémia, a mechatronika. 16-30 pont szerezhető gazdasági és humán ismeretekkel (mikro- és makroökonómia, számvitel, vállalkozás-gazdaságtan, minőségbiztosítás, ergonómia, humán ismeretek). A kötelező szakmai gyakorlat legalább négy hét.
Kapocs a mérnöki és a gazdasági csapat között
A pálya egyik vonzereje lehet, hogy a műszaki, a gazdasági és a humán tudás is bevethető a munkában. "A diplomások mérnökként képesek műszaki technológiai, gyártási, logisztikai, minőségbiztosítási és informatikai folyamatok irányítására, szervezésére, ellenőrzésére, ugyanakkor gazdálkodási ismereteik üzleti tervek készítésére, innovációs stratégiák megvalósítására, az emberierőforrás-menedzselés és a termelésmenedzsment feladatainak ellátására is alkalmassá teszik őket" - áll a felvi.hu-n olvasható szakleírásban.
Ami a szaktudáson kívül kell
A szakot tanulóknak nem árt szem előtt tartani, hogy legalább egy, de inkább két idegen nyelv magas szintű ismerete elengedhetetlen az érvényesüléshez. Különösen egy olyan munkakörben, amelyben fontos a kommunikáció, a menedzsmenttel való kapcsolattartás.
(Forrás: Felvi)