Victor Vasarely a XX. századi képzőművészet történetének legismertebb magyar gyökerű alkotója. Magyarként, de Franciaországban alkotott nemzetközi szinten is maradandót, értéket.
Victor Vasarely, vagyis Vásárhelyi Győző Pécsett született 1908-ban. Ifjú művészpalántaként Budapesten tanult, majd 1930-ban Párizsban telepedett le, és haláláig, 1997-ig Franciaországban élt. Festészeti munkássága a negyvenes évek közepén kezdődött. Művészeti kutató tevékenysége során éppúgy figyelt a természet formáira, mint az épített környezet konstruktív elemeire vagy a párizsi metró megállóinak hajszálerekkel finoman szabdalt csempéire.
Óriási jelentőségű, hogy a Móra-múzeum február 15-én nyitott tárlatán valóban Vasarely főművei láthatóak:
A Szépművészeti Múzeum Vasarely-gyűjteményéből 9 alkotás. Olajképek, kollázsok, melyek összértéke 155 millió Ft. A Szépművészetiből kölcsönzött legértékesebb mű az 1974-ben megalkotott Quirar című kollázs, amelynek ára szerény becslések szerint is meghaladja a 30 millió forintot.A pécsi múzeum Vasarely-gyűjteményéből összesen 31 db alkotás került a közönség elé. Ezek között 8 csodás, hatalmas méretű gyapjú szőnyeg.A legnagyobb mérete 275x275 centiméter. A kiállításon látható Victor Vasarely talán legismertebb, legnépszerűbb alkotása, az 1970-ben készített Cheyt-Pyr című akryl-vászon, mely mű aukciós értéke önmagában elérheti a 150-200 millió Ft-ot. Szerepel a tárlaton a Csepei-gyűjtemény 3 darabja; a világűrt is megjárt Világűr című szerigráfia, a mester 1945-ben készített Önarcképe, illetve a fia, Yvaral Vasarely festőművész alkotása apjáról.
(Forrás:
http://www.mfm.u-szeged.hu/index.php?id=idoszakikiallitas-vasarely)