szerző:
Edupress

Kik írják Gyurcsány Ferenc, Orbán Viktor és más közéleti szereplők beszédeit? Hogyan születnek a politikai üzenetek a "három gyerek, három szoba négy kerék"-től az öszödi beszédig? Politikusok és polgármesterek beszédírói, nyelvészek, a jelenlegi kormányszóvivő és a korábbi kulturális miniszter is katedrára állnak, hogy a közéleti beszédírás mesterségét oktassák a Magyar Író Akadémián.

Talán nem is sejtjük, milyen tudatos, jól felépítetett csapatmunka eredménye egy-egy elhíresült politikai beszéd vagy szlogen megszületése. A köztudatban sem az él, hogy a beszédírás egy létező szakma lenne, annak ellenére, hogy élete során mindenkinek kell nagyobb közösség előtt beszédet mondania - mondják a beszédíró kurzus szervezői a Magyar Író Akadémián.

Amerikai szakemberek felmérései bebizonyították, hogy a vezetői munka 65-70 százalékban kommunikáció. Nincs ez másképpen a hétköznapokban sem, hiszen legtöbb ember gyakran kerül olyan szituációkba, amikor nagyobb közösség előtt kell beszélnie. Míg nagyobb cégek esetében a kommunikációs osztály munkatársai készítik elő a beszédeket a cégvezetők számára, addig a kisebb vállalkozások esetében ez a feladat a vezetőre hárul. A felsőoktatás kommunikációs képzéseiből azonban mind a mai napig hiányzik a beszédírás oktatása, így a kommunikációs szakemberek többnyire saját tapasztalataik, illetve minták alapján sajátítják el ezt a mesterséget.

A szépíró mesterkurzusairól ismertté vált Magyar Író Akadémia olyan államilag elismert felnőttképzést indít márciustól, amely célul tűzte ki, hogy hallgatóit professzionális beszédírókká képezi. A kommunikációs terület iránt érdeklődők azonban számos más induló kurzust is találhatnak a www.iroakademia.hu oldalán, melyek közül legizgalmasabbnak tűnnek a minőségi bulvár-, a dalszövegíró- és a bestselleríró mesterkurzusok.

(www.edupress.hu)