A GKI Gazdaságkutató friss elemzése szerint, nem jelentene drasztikus kormányzati kiadást, ha a pedagógusbéreket a diplomások átlagkeresetéhez igazítanák.
A GKI Gazdaságkutató szerint, 22-42 százalékkal magasabb az érettségizett rendőrök fizetése, mint az alap- és középfokú oktatásban foglalkoztatott diplomások átlagkeresete - írja a hvg.hu. Ráadásul a fizetésbeli különbség életkor szerint nő, hiszen míg a pedagógusok bére alig-alig emelkedik a munkában töltött évek alatt, a rendőrök keresete folyamatosan nő, így az 50 év felettieké már 45-66 százalékkal magasabb a diplomás tanárokénál.
Ez az adat már önmagában is elszomorító, a kormányzati javaslat szerint azonban hiába emelnék a pedagógusok bérét 2025-ig összesen 77%-kal - ezzel teljesítve az Európai Uniónak tett ígéretüket - a tanárok bére még így is csak a diplomás átlagbér 80 százalékát érné el, a 20 százalékos bérkülönbség pedig továbbra is leértékelné a tanárok állását. A GKI szerint a tervezett béremelésekkel a tanárok fizetése a jelenlegi 54 százalékos arány helyett a egyetemi diplomás bér 74 százalékát, a tanítóké pedig a főiskolai végzettségű bérek 45 százaléka helyett azok 61 százalékát érné el, többnyire azért, mert a magas infláció miatt 31 százalékos emelkedés várható a diplomások béreiben is.
Ez a béremelés 480 milliárd forinttal jelentene nagyobb kiadást 2025-ben, mint 2022-ben, a nettó költségvetés viszont 2025-ben "csak" 311 milliárd forintot tenne ki, hiszen az adók és járulékok ugyanúgy visszafolynának a büdzsébe - írja az oldal.