Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ötszázzal növelik az orvosképzésben elérhető helyek számát jövő évtől Angliában, részben az általános orvoshiány, részben pedig az attól való félelmek miatt, hogy az Egyesült Királyság európai uniós tagságának várható megszűnésével távozhat a szigetországban dolgozó EU-s orvosok egy része.
A brit egészségügyi minisztérium tavaly októberben jelentette be, hogy 2020-ra negyedével akarja növelni az orvostanhallgatók számát. Korábbi tervek szerint évi 1500 hellyel bővült volna az orvosképzés, amely Nagy-Britanniában legkevesebb öt év. Hozzávetőleg hatezren diplomáznak évente.
A kormány szándéka szerint az új képzési helyek többségét hátrányos helyzetű diákokkal töltik fel, hogy növeljék a sokszínűséget az orvosok között. Az egyetemek pályázaton nyerhetik el az újonnan létrehozandó helyek egy részét, és előnyt élveznek majd azok, amelyek vállalják, hogy alulreprezentált társadalmi csoportokból vagy az ország rezidensek számára kevésbé vonzó területeiről vesznek fel hallgatókat.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia helyett sokan a szintén magas színvonalú kanadai egyetemeket választják. Még anyagilag is jobban jönnek ki. Donald Trump bezárkózó politikája és a Brexit miatt egyre többen választanak brit és amerikai egyetemek helyett kanadai intézményeket. A Torontói Egyetemen közel harmadával jelentkeztek többen külföldről, mint az utóbbi évben.
A brit állami egészségügyi szolgálatban dolgozó orvosok hozzávetőleg negyede nem az Egyesült Királyságban szerezte diplomáját, a helyek alacsony száma miatt a brit diákok közül is többen külföldön képzik magukat.
A brit orvosi kamara a BBC szerdai tudósítása szerint felhívta a figyelmet arra, hogy a képzési helyek bővítése nem oldja meg a jelenleg is tapasztalható orvoshiányt, amely "a Brexit után még égetőbbé válhat, és legalább tíz év, mire a diákokból, akik haszonélvezői lesznek az intézkedésnek, szakorvos lesz".
A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) több ága is létszámhiánnyal küzd, adatok szerint az elmúlt években hozzávetőleg négymillióan maradtak körzeti orvos nélkül.
A brit orvosi regisztert vezető szervezet, a General Medical Council (GMC) múlt heti adatismertetése szerint a Brexit miatt nyolc százalékkal csökkent tavaly január és idén május között a Nagy-Britanniában engedélyt kapó, az Európai Uniós más tagországaiból érkező orvosok száma.
Az elméleti képzés után aki teheti, az lelép, nem segítve az orvoshiány pótlását. "Az orvosképzés fejlesztése ugyanúgy közös társadalmi ügyünk, mint ahogyan a teljes hazai felsőoktatás fokozatváltása, magasabb minőségre és teljesítményre való kapcsolása" - mondta Palkovics László a Debreceni Egyetem (DE) tanévnyitó ünnepségén.