Meglepően magas Magyarországon a lemorzsolódó egyetemisták száma.Az Óbudai Egyetemen idén ősztől patronáló tanárok segítik alapképzésben, nappali tagozaton az elsőéves hallgatók beilleszkedését és tanulmányi munkáját.
Az egyetem közleménye szerint a felsőoktatásban az első félévben jellemző lemorzsolódást kívánják csökkenteni azzal, hogy oktatói közreműködéssel támogatást nyújtanak a diákoknak a tanulmányi és vizsgaidőszakban egyaránt.
Az Óbudai Egyetem 2100 elsőéves nappalis hallgatóját hetven oktató segíti havi rendszerességgel, harmincfős csoportokban. A támogató tanári rendszer igénybevétele nem kötelező a diákoknak, de az által számos olyan információhoz juthatnak az oktatóktól és az instruktoroktól, amely megkönnyítheti az egyetemi létet és segíti őket az eredményes tanulásban.
Kiemelték: a lemorzsolódási arány komoly problémát jelent a felsőoktatásban. Országosan az egyetemre, főiskolára beiratkozott hallgatók 45 százaléka, azaz csaknem minden második diák nem jut el a diplomáig, s ez a folyamat már az első félévben elkezdődik.
Tapasztalatok szerint az újonnan belépő diákok fő problémája a kritikus tárgyak sikertelen teljesítése az első félévben, ezekre pedig további tárgyak épülnek a következő szemeszterekben. Így a hallgatók jelentős, nehezen behozható hátrányba kerülhetnek már a tanulmányaik elején.