Vállalkozásokat keresnek, akik a Kínai Népköztársaság területéről toboroznának hallgatókat.
Az angol nyelvű alap- és mesterképzésre költségtérítéses hallgatókat toborozna Kínából a DUE - szúrta ki a Közbeszerzési Értesítőben megjelent felhívást a napi.hu. A keresett közvetítő vállalkozásnak részletesen tájékoztatni kell a jelentkezőket a költségekről, valamint segít összeállítani a magyarországi tanulmányi célú vízumigényléséhez szükséges dokumentumokat.
A kínai hallgatóknak kínált konstrukció szerint egyszeri 200 eurós regisztrációs díjat kell fizetniük, ami nem visszatérítendő. Az előkészítő év, valamint az éves alapképzés (BSc) tandíja 3950 euró, ez tartalmazza a toborzási díjat és az ügynöki jutalékot is. Mesterképzésre 4400 euró ellenében érkezhetnek hallgatók.
Ezen feleül az allábi költségeket kell állniuk a kínai hallgatóknak:
- 120 euró, havi kollégiumi díj (5 hónapra előre ki kell fizetni, azaz 600 euró)
- 20 euró, havi internethasználatra
- 500 euró, általános kaució (ez a képzés végén visszajár)
- 250 euró, éves egészségbiztosítás
Tehát egy BSc-hallgatótól az első évben 5600 eurót várnak (1,7 millió forint), amely miatt kérdéses lehet a program sikere, hiszen hasonló áron Nyugat-Európa egyetemei is kínálják képzéseiket.
Csak olyan cég tehet ajánlatot, aki az elmúlt három évben legalább 15 kínai hallgatót toborzott valamely európai felsőoktatási intézmény számára. 70 százalékban a kínált áron múlik a pályázat sikere.
Az elméleti képzés után aki teheti, az lelép, nem segítve az orvoshiány pótlását. "Az orvosképzés fejlesztése ugyanúgy közös társadalmi ügyünk, mint ahogyan a teljes hazai felsőoktatás fokozatváltása, magasabb minőségre és teljesítményre való kapcsolása" - mondta Palkovics László a Debreceni Egyetem (DE) tanévnyitó ünnepségén.