szerző:
Eduline

Egyre több egyesült államokbeli intézmény kínál könnyen megszerezhető diplomákat: a munkatapasztalatot rögzítő life...

Egyre több egyesült államokbeli intézmény kínál könnyen megszerezhető diplomákat: a munkatapasztalatot rögzítő life and work experience degree-t az online egyetemek általában azoknak ajánlják, akik már régóta dolgoznak egy adott munkakörben. Mivel az oklevél előnyt jelent álláskereséskor, legtöbbször a tanulmányaikat megszakító diákok és a reménytelen álláskeresők próbálnak szerencsét a furcsa diplomával. Kérdés azonban, honnan van pénzük az oklevélre, amiért általában több millió forintot kérnek el az intézmények.

Egyetlen kreditért átlagosan 300 dollárt, vagyis 60 ezer forintot kell fizetni, és mivel a végzettséghez 120 kredit szükséges, a végösszeg meghaladhatja a 7 millió forintot – írja az aboutlifeexperiencedegrees.com oldal.

Ilyen diplomát kapnak azok, akik a munkatapasztalatukról szeretnének hiteles igazolást

Ezért az összegért azonban államilag elismert bizonyítványt nyújtanak az intézmények. Több egyetem ugyanis – köztük a Thomas Edison State College és az Excelsior College – már megszerezte az akkreditációt; bár ez az Egyesült Államokban sokkal egyszerűbb folyamat, mint itthon, ott ugyanis több kisebb helyi bizottság végzi az intézmények minőségellenőrzését.

Nem árt vigyázni az olcsón kínált diplomákkal

Máshol persze olcsóbban is hozzá lehet jutni a life and work experience degree-hez: az instant-degrees.net oldal például már 80 ezer forintért kiállítja az oklevelet, mindössze öt nap alatt.

Azért nem árt vigyázni az ismeretlen diplomagyárakkal: egy észak-karolinai férfit emberöléssel vádolnak, mert hamis orvosi diplomával praktizált; ám arra is volt már példa, hogy valaki hamis oklevéllel bizonyította, hogy pszichológusi, ápolói vagy tanári tapasztalattal rendelkezik – írja az USA Today.

A lap a 49 éves Stephen Colbin esetét idézi, aki egy e-mailben olvasott a life experience degree-ről, és az ígért oklevélért azonnal kifizetett 500 dollárt, azaz 100 ezer forintot. Csupán néhány hónappal később jött rá, hogy az e-mailt küldő intézmény becsapta, és hamis diplomát küldött neki. A diplomagyárak körüli hamisítási botrányokról bővebben itt olvashatsz.

eduline