Megszereztük a 2013-as keretszámtervezetet, megtudtuk, hogy a legújabb tervek szerint nem pólusokra, hanem zónákra osztaná fel a felsőoktatást az erőforrás-minisztérium, és azt is megkérdeztük, milyen ponthatárokra számítanak a jogi és a gazdasági szakokon az oktatók. A hét hírei, röviden.
Ilyenek lehetnek a 2013-as keretszámok
Rosszul járnak a 2013-as keretszámokkal a bölcsészszakokra és mesterképzésekre jelentkező felvételizők. Az erőforrás-minisztérium legfrissebb, az eduline birtokába került felsőoktatási tervezete alapján jövőre ezerrel kevesebb hallgatót vehetnek fel bölcsészképzésekre az egyetemek és főiskolák, de a mesterszakokra sem lesz könnyű bekerülni – 19 300 helyett csak 16 300 ösztöndíjas helyet hirdetnek meg. Az oktatási államtitkárság szerint minderről ősszel fog dönteni a kormány, egyelőre nem tárgyalnak a létszámról. A teljes cikket itt olvashatjátok el.
Marad a Corvinus, jönnek a zónák
Szerdán arról írtunk, hogy pólusok helyett zónákba rendezné az egyetemeket és főiskolákat, a budapesti felsőoktatási intézményeket pedig egy „együttműködési zónába” sorolná az erőforrás-minisztérium. Információink szerint egyelőre a Budapesti Corvinus Egyetem feldarabolása is lekerült a napirendről, a korábban két pólushoz rendelt intézmény karai egy csoportban maradnának. A teljes cikket itt olvashatátok el.
475-485-ös ponthatárra számítanak a jogi karokon
Emelt szintű érettségi, ötös átlag és nyelvvizsga nélkül idén lehetetlen bekerülni államilag támogatott jogi és gazdasági képzésekre – a gazdasági alapszakok keretszámát ugyanis kilencvenöt, a jogászképzését pedig nyolcvannyolc százalékkal vágta vissza a kormány januárban. Hogy pontosan milyen ponthatárokra számítanak az oktatók a gazdasági és a jogi karokon, arról itt olvashattok.