szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kiválogattuk a legizgalmasabbakat.

Minden félév elején az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsésztudományi Kara közzétesz egy kurzusajánlót, amelyben felsorolják a legizgalmasabbnak ígérkező szabadon választható óráikat a félévben.

A szabadon választható kurzusok szépsége abban rejlik, hogy szinte bárki választhatja őket. Ennek értelmében például egy ELTE BTK anglisztika szakos hallgató és felvehet mondjuk egy művészettel kapcsolatos szabadon választható tárgyat. Ez minden egyetemen, karon és szakon egyaránt így működik. Egy kitétel van, hogy nem szabad kötelező tantárggyal ütköznie. Illetve vannak egyetemek, ahol egy félévre megszabott mennyiségű szabadon választható kurzust lehet felvenni.

Az ELTE BTK Facebook-bejegyzésében csak párat tüntettek fel a tavaszi félévben induló kurzusok közül, de volt pár, ami felkeltette a figyelmünket.

 

Ezotéria és művészet

A leírás alapján a kurzus az ezotéria és a művészet kapcsolatának történetét járja körül. Feltárja az ezoterikus ábrázolások természetét és működési módját, hogy az ezoterikus hagyományok milyen hatást gyakoroltak, és hogyan jelentek meg a vizuális kultúrában.

A kurzus egyébként angolul is felvehető lesz.

Bővebben pedig ezekkel fog foglalkozni a tantárgy:

  • Különböző ezoterikus áramlatok és hagyományok képi világa, mint például mágia, kabbala, keresztény kabbala, alkímia, hieroglifák, asztrológia, fiziognómia, kiromancia, rózsakereszténység, szabadkőművesség, tarot, hipnotizmus, spiritualizmus, teozófia, antropozófia, okkultizmus és New Age, beleértve ezek megjelenését a popkultúrában és az absztrakt művészetben;
  • Ezoterikus témák, fogalmak és tanok vizuális megjelenési formái, úgymint a makrokozmosz-mikrokozmosz, korrespondenciák, szimpátiák és antipátiák, a lét nagy láncolata, ősi bölcsesség, transzmutáció, médium, éter, számszimbolika, testnedvek, okkult tulajdonságok, erők és filozófia;
  • Az ezotéria tárgyi világa, mint például amulettek, talizmánok, mágikus edények, bölcsek köve, Salamon kulcsa, mágikus körök és négyszögek, valamint alkímiai laboratóriumok;
  • Lények és teremtmények ábrázolása, például angyalok, lelkek, démonok, sárkányok, kígyók, az Ouroborosz, a főnix, vámpírok és szellemek;
  • Képzeletbeli, történelmi és népszerű alakok, mint Hermész Triszmegisztosz, Pico della Mirandola, Cornelius Agrippa, Paracelsus, Robert Fludd, Athanasius Kircher, Jacob Boehme, Emanuel Swedenborg, Touzay-Du Chenteau, Franz Anton Mesmer, David Rosenberg, Eliphas Lévi, Papus, Madame Blavatsky, Rudolf Steiner, David Bowie és Madonna.

 

Megfigyelve, üldözve, beszervezve

Erről a kurzusról bővebb információt nem találtunk a honlapon, de egy rövid leírást mellékeltek hozzá, amitől a történelem és a politológia iránt érdeklődő hallgatókat el tudják csábítani.

Eszerint a kurzus alkalmain az állambiztonság és az egyházak kapcsolatát fogják vizsgálni a pártállami diktatúrában.

Bolgár népi mitológia

A kurzus a bolgárok hiedelemvilágát és népi mitológiájának alapjait vázolja fel. Összegzi a világról, az emberről, a természetről alkotott elképzeléseket, a természetfeletti lényeket (pl. sárkányok, tündérek, vámpírok), illetve a bolgár folklór keresztény elemeit (Isten, angyalok, ördögök, szentek).

A tematika pedig így alakul majd a félévben:

  1. Mitológiai fogalmak, a bolgár népi mitológia történelmi gyökerei
  2. A világ a bolgár népi mitológiában (népi kozmológia)
  3. Növények és állatok a bolgár folklórban (életfa, mitikus és gyógynövények, szent állatok)
  4. Az ember a bolgár mitológiában
  5. Mitikus lények (sárkányok, tündérek, betegségdémonok, boszorkányok) 1.
  6. Mitikus lények (sorslények, vámpírok, szörnyek) 2.
  7. A bolgár néphit keresztény gyökerei 1. (Isten, angyalok, ördögök)
  8. A bolgár néphit keresztény gyökerei 2. (a szentek népi kultuszai)