szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bukott már bele plágiumbotrányba köztársasági elnök, ért plágiumvád tankerületi igazgatót, és a Harvard korábbi elnöke, Claudine Gray is részben azért mondott le a pozíciójáról, mert vélhetően több esetben is plagizált a tudományos munkáiban. Hogy veletek ilyesmi se most, se a későbbi karrieretekben ne forduljon elő, ajánlunk néhány szuper plágiumszűrőt, amikkel ellenőrizhetitek az egyetemi dolgozataitok, tudományos munkáitok és a szakdolgozatotok is.

Az online plágiumkeresők többsége nagyon egyszerűen működik. Fel kell töltenetek az ellenőrzésre váró dokumentumot, a szoftver pedig átfutja azt és jelzi, hogy talált-e benne plágiumot, vagy nem. A különbség az esetek többségében annyi, hogy vannak, amik azt is jelzik, pontosan hol a probléma, sőt, az extrábbak még az eredeti szerzőt és művet is felkeresik, míg más alkalmazások csak azt írják ki, hogy van-e plágium a dolgozatban, vagy nincs.

Mutatunk néhányat:

KOPI

A KOPI egy olyan online plágiumkereső oldal, amire feltölthetitek a saját dokumentumaitokat és a rendszer a mások által feltöltött dokumentumokkal összeveti azt egyezéseket, összefüggéseket keresve. A rendszert bármilyen európai nyelven használhatjátok, ugyanakkor az csak az angol és a magyar Wikipédiából átvett idézeteket és azok fordítását tudja megtalálni. Képes ugyanakkor az egyre nagyobb adatbázisnak köszönhetően felkeresni az eredeti szerzőt, vagy olyan műveket, amikben idéznek az adott szerzőtől.

CopyLeaks

Bár ez egy fizetős alkalmazás, van azért ingyenes verziója is, amit havi néhány alkalommal, 10 kredit értékben tudtok használni. Ehhez fiókot kell létrehoznotok, majd feltölteni a szövegetek. Ha pedig a program plágiumot talál, a ti szövegetek mellé teszi azt a szöveget, ahonnan származhat a problémás idézet vagy részlet.

Plagiarisma

Ha csak a szakdolgozatotokat szeretnétek ellenőrizni, jó választás lehet számotokra a Plagiarisma, aminek van három napos ingyenes próbaverziója. Amennyiben ez a szoftver plágiumot talál, belinkeli nektek azt a forrást, amivel egyezik a ti kifogásolt szövegrészletetek.

Plag.hu

A plag.hu plágiumellenőrzője mintegy 129 nyelven képes ellenőrizni a feltöltött szövegeket. Az oldal pontozási rendszerrel teszi lehetővé, hogy megtaláljátok a dokumentumok közötti hasonlósági és plágiumkockázati pontokat, nem megfelelő idézeteket és az eseteges egyezéseket, amiket ráadásul különböző színekkel is jelöl. Mindezt ingyenesen.