szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szociális ösztöndíjaknak több típusa van, amelyeket a félév kezdete előtt, a tanulmányi ösztöndíj mellett is megigényelhettek. Mutatjuk, mit érdemes tudnotok ezekről a támogatásokról.

Függetlenül az egyetemen nyújtott teljesítményetektől, akár gólyaként is pályázhattok a szociális ösztöndíj több fajtájára is.

Rendszeres szociális ösztöndíj

Ha állami ösztöndíjas nappali képzésben tanultok, akkor minden félévben megigényelhetitek a havonta rendszeresen érkező juttatást. Ezt a jelentkezők szociális helyzete alapján ítéli oda az egyetem, és 5 hónapon keresztül folyósítja az előre meghatározott összeget.

A rendszeres támogatásra személyesen nektek kell benyújtanotok a jelentkezést a Neptunon keresztül. A pályázat elbírálása egy pontrendszer alapján történik. Többek között figyelembe veszik: a lakhatási helyzetet, az egy háztartásban élők számát és jövedelmét, a pályázó egészségügyi állapotát. A feltételek azonban egyetemenként eltérhetnek, ezért érdemes az adott intézménynél érdeklődni.

Mivel a leadási határidő eléggé szűkös szokott lenni, ezért időben be kell szereznetek a szükséges dokumentumokat. Például a hatósági bizonyítványt az egy lakcímre bejelentett személyekről a helyi önkormányzattól vagy kormányablaknál tudjátok kikérni. Azonban nem kell aggódnotok, ugyanis a jelentkezés leadása után még lehetőségetek lesz a pótlásra.

A juttatás havi összege egyetemenként szintén eltérhet, de az ösztöndíj A vagy B kategóriájától függően nem lehet kevesebb a hallgatói normatíva 20 százalékánál (jelenleg 33 320 forint), vagy 10 százalékánál (16 660 forint).

"A" kategória jelentkezés feltételei:

  • fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorult vagy
  • halmozottan hátrányos helyzetű vagy
  • családfenntartó vagy
  • nagycsaládos vagy
  • 25 éves kor alatti árva

"B" kategória jelentkezés feltételei:

  • hátrányos helyzetű vagy
  • gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg vagy
  • 25 éves kor alatt félárva

Ha egy időben több felsőoktatási intézménnyel is hallgatói jogviszonyban álltok, akkor ott részesülhettek a támogatásban, ahol elsőként létesítettetek államilag támogatott ösztöndíjas hallgatói jogviszonyt.

Érdemes tudnotok, hogy a rendszeres szociális támogatás első kifizetésére a tavaszi félév során először márciusban kerül sor, amit a februári összeggel együtt utalnak el.

Rendkívüli szociális támogatás

Ezt akkor igényelhetitek meg, ha valamilyen változás „rendkívüli körülmény” történik az életetekben. Ide tartozik például a munkahely elvesztése, gyerekszülés, haláleset, baleset vagy vagyoni kár keletkezése. A rendkívüli szociális támogatást egyszeri juttatás keretében kaphatjátok meg. A beérkező pályázatokat az intézményeknek havonta legalább egyszer el kell bírálniuk, ezért a kérelem benyújtására folyamatosan van lehetőségetek – leadási határidő nincsen.

Bursa Hungarica

Hasonlóan a rendszeres szociális ösztöndíjhoz, ezt is abban az esetben kaphatjátok meg, ha a szociális helyzetetek alapján rászorultok. Azonban a legtöbb támogatással ellentétben, ezt függetlenül a tanulmányaitok képzési formájától is megigényelhetitek. Tehát akkor is pályázhattok rá, ha önköltséges formában tanultok. A jelentkezéseteket a félév megkezdése előtt, az EPER-Bursa rendszerében kell leadni, csatolva a szükséges dokumentumokkal.

A támogatást minden őszi félév kezdete előtt tudjátok megigényelni, amit havonta, két féléven keresztül kaphattok. Az ösztöndíj összegének felét a lakhelyek szerinti önkormányzat fizeti ki, a másik felét a felsőoktatási intézmény. Ez körülbelül 10 ezer forint szokott lenni, amit minden hónapban az egyetem utal át nektek.

Az ösztöndíjjal kapcsolatos további információt megtaláljátok a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő oldalán.

Alaptámogatás

Kifejezetten a frissen felvett hallgatóknak biztosít egy nagyobb összegű pénzügyi támogatást az "alaptámogatás" nevű ösztöndíj az egyetemeken. Erre abban az esetben pályázhattok, ha először létesítetek hallgatói jogviszonyt az őszi félévben, és magyar állami ösztöndíjas, nappali munkarendű képzésen tanultok, illetve szociálisan rászorultok.

A pályázat leadásához a következő kategóriák valamelyikébe kell tartoznotok:

  • fogyatékossággal élők
  • hátrányos helyzetűek
  • halmozottan hátrányos helyzetűek
  • családfenntartók
  • nagycsaládosok
  • árvák vagy félárvák

A támogatást a Neptunon keresztül tudjátok megigényelni, amelynek összege az alap- és osztatlan képzésen a hallgatói normatíva 50 százaléka (83 ezer forint), mesterképzésen pedig 75 százaléka (124 ezer forint).